Nedostatek vitamínu D může s tělem řádně zamávat. Mezi časté příznaky patří i únava nebo deprese

Fotografie: Minghong / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vitamín D je důležitá živina, která v lidském těle zastává řadu nezbytných funkcí. Jeho nedostatek proto může mít na vaše zdraví velmi nepříjemné dopady.

Vitamín D je důležitá živina, která hraje klíčovou roli ve správném fungování vašeho těla, včetně zdraví kostí a obranyschopnosti imunitního systému – jeho zvýšený příjem může dokonce předcházet rakovině a chronickým onemocněním, jako je deprese, cukrovka 2. typu a srdeční choroby. Naopak nedostatek této živiny způsobuje řadu nepříjemných příznaků a může se závažně podepsat na vašem zdraví, říká doktorka Katherine Marengo.

Častá onemocnění nebo infekce

Jednou z nejdůležitějších rolí vitamínu D je podpora imunitního systému, který chrání tělo před viry a bakteriemi – dokonce přímo působí na buňky, jež jsou zodpovědné za řešení infekcí. Pokud tedy máte pocit, že se v poslední době častěji potýkáte s nachlazením, chřipkou nebo jinými nezávažnými onemocněními, může za problémem stát právě nedostatek této důležité živiny.

Únava a vyčerpání

Ačkoliv může pocit únavy pramenit z řady různých příčin, pokud se objevuje často a aniž byste věděli proč, pravděpodobně je způsoben nedostatkem vitamínu D. V tomto případě je důležité mít se obzvláště na pozoru, neboť lidé většinou mají tendence tento příznak přehlížet. Naštěstí vám však jeho zpětné doplnění pomůže dodat energii a snížit závažnost únavy již během několika dní.

Bolesti kostí a zad

Nedostatek vitamínu D může také často vést k bolesti kostí a dolní části zad. To především proto, že pomáhá udržovat zdraví kostí (zastává funkci vstřebávání vápníku v těle). Pokud si tedy všimnete, že vás po chvíli sezení nebo při chůzi silně bolí bedra, raději byste se měli nechat vyšetřit u odborníka, který vám poradí, co dělat dále.

Nedostatek vitamínu B12 se podepisuje na zdravotním stavu celého těla. Napadá i kůži a oční bělmo

bolest zad
Fotografie: Freepik

Deprese

Nedostatek vitamínu D je nejčastěji spojován s depresí, a to zejména u starších dospělých, ale objevit se může u každé věkové kategorie. Pokud se tedy v poslední době častěji potýkáte s pochmurnými myšlenkami a trápí vás další negativní pocity, raději se co nejdříve obraťte na odborníka – onemocnění by se totiž mohlo z dlouhodobého hlediska nebezpečně podepsat na vašem zdraví.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]