Neocenitelné postupy čínské medicíny při léčbě nepříjemné artritidy a artrózy

Fotografie: Freepik

Artritida je autoimunitní onemocnění napadající klouby, kterému se lze při prevenci vyhnout. Podle čínských lékařů navíc je možné mu nejen předcházet, ale také jej vhodně léčit stravou, pohybem a rehabilitacemi.

Artritida netrápí jen staré lidi, kteří nemohou ohnout koleno, loket nebo kulhají z důvodu bolestivosti kyčelního kloubu. Artritida je autoimunitní onemocnění, kterým mohou trpět i mladší ročníky, tím spíše vlivem nezdravého jídelníčku a nedostatku pohybu. Zatímco v západní medicíně se artritida považuje za nevyléčitelnou, čínští lékaři věří v opak. Správnou stravou, pohybem a rehabilitacemi lze onemocnění minimalizovat nebo zcela vyléčit.

Artritida a artróza z pohledu východní medicíny

Lidé s artritidou a artrózou se hůře pohybují, jsou sklonění a jejich klouby lidově řečeno skřípou. Na vině je imunitní systém, který produkuje protilátky proti vlastním buňkám, čímž je poškozuje a způsobuje chronický zánět, při artritidě tak dochází k poškození chrupavek kloubů a kostí a následné deformaci. Zánět postihuje také okolní tkáně, šlachy a svaly. Prvotním projevem bývá deformace kloubů na rukou, prstech ruky a nohou. V orientální medicíně, především v Tibetu, považují artritidu za virové onemocnění způsobené houbami nebo urogenitálními infekcemi, proto je nutné nejprve vyléčit infekci pomocí antibiotik a poté začít pracovat na vyléčení kloubů.

Fotografie: Freepik

Péče o dolní část zad a klouby

Podle čínských a tibetských lékařů je důležitá prevence podchlazení nebo nachlazení dolní části zad, důležité je oblékání s ohledem na počasí, mít nohy v teple a postarat se o dolní část zad, aby netrpěla. Kromě toho se nedoporučuje pít studený kefír nebo jíst studenou zeleninu, vhodnější je konzumovat pouze teplé nebo zahřáté potraviny včetně ovocných druhů, pro lidi trpící artritidou se doporučují vařené kompoty. Jídlo by mělo být teplé nejen díky ohřevu, ale i přídavkem cibule, česneku nebo mletého zázvoru. Vnější nebo vnitřní chlad totiž mohou kloubní onemocnění jedině zhoršit, zatímco teplo zajistit adekvátní léčbu.

Správný jídelníček na prvním místě

Artritida a artróza postihuje lidi od 40. věku, důsledkem může být obezita, nadměrné a stereotypní zatížení daného kloubu nebo přílišná fyzická zátěž vlivem zaměstnání nebo sportu. Podle tibetské medicíny pomáhá ve všech případech správný jídelníček založený na teple a na kyselé, slané a sladké chuti. Jaké potraviny by v jídelníčku neměly chybět? Především:

  • polévky, bujóny,
  • jehněčí a krůtí maso,
  • čerstvá cibule, česnek, feferonky,
  • koření chilli a adjika,
  • med,
  • sušené meruňky, švestky a datle,
  • zelený čaj.
Fotografie: Freepik

Kromě jídelníčku by pacienti s artritidou měli:

  • dbát na pohyb, především na každodenní chůzi;
  • pravidelně cvičit pod dohledem fyzioterapeuta terapeutická cvičení;
  • cvičit ve vodě bez zatížení kloubního aparátu;
  • pravidelně docházet na masáže pro posílení pružnosti tkání, zlepšení žilního oběhu a uvolnění svalových křečí;
  • pravidelně používat teplé a léčivé zábaly a obklady na bolavé klouby;
  • podstoupit akupunkturní léčbu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]