Přítomnost bílého povlaku na jazyku může značit vážné zdravotní problémy. Poznejte je již v zárodku

Fotografie: Freepik

Bílý povlak na jazyku nemusí zprvu znamenat nic závažného. Zpravidla se jedná o odumřelé buňky sliznice. Pakliže by ale přetrval tento stav řadu dní, je nutné zapátrat po příčinách jeho vzniku. Pojďme si tedy říct, s jakými abnormalitami může bílý povlak na jazyku souviset.

Jaké zdravotní potíže může bílý povlak na jazyku značit?

Mezi nejčastější zdravotní neduhy, které se mohou projevit povleklým jazykem, patří:

  • Angina pectoris: jedná se o zánětlivé onemocnění, které nejčastěji způsobují bakterie typu streptokoky a stafylokoky. Vyskytnout se může jak u dospělých, tak i u dětí. Přídatnými příznaky jsou bolesti v krku a čepy na krčních mandlích.
  • Autoimunitní gastritida: jde o zánětlivé onemocnění, během kterého dochází k napadání buněk sliznice žaludku. Spouštěčem je selhání imunitního systému. Nejprve se objeví bílý povlak na jazyku, který se postupně může změnit až ve žlutý.
Fotografie: Shutterstock
  • Snížená kyselost žaludku: projeví se kromě povlaku na jazyku i sníženou schopností trávit přijaté potraviny.
  • Krvácení do žaludku: tento stav je životu ohrožující a musí být ihned řešen odborně.
  • Chronická gastritida: jde o přetrvávající stav, jež je vyvolán nejčastěji bakterií Helicobacter pylori. Povlak na jazyku nemusí být při tomto onemocnění jen bílý, ale i lehce nažloutlý nebo bílo šedý.
  • Bulbitida: jedná se o zánětlivé onemocnění sliznice duodena (dvanácterníku).
  • Stagnace žlučových cest: bílý povlak na jazyku se může vyskytnout i v případě, že váš žlučník nepracuje, jak má. Žluč přestane plynule odtékat např. vlivem výskytu žlučníkových kamenů, a tak se dostaví i bolesti v pravém podžebří, nevolnost, nechutenství a špatné trávení.
Fotografie: Freepik
  • Enteritida: jde o zánět tenkého střeva. Pro tuto nemoc je typický bílý povlak na jazyku se znatelnými otisky zubů.
  • Kandidóza: je plísňové onemocnění, které způsobuje kvasinka Candida albicans. Typicky postihuje i sliznici dutiny ústní. Povlak je bílý a tvarohovité konzistence.

Jak bílý povlak na jazyku řešit?

Pokud zůstává nezdravý bílý povlak na jazyku několik dní v řadě, určitě se obraťte na svého ošetřujícího lékaře. Ten doporučí specifická vyšetření, která vyloučí či potvrdí jednu z výše uvedených příčin. Vhodné je navštívit rovněž stomatologa, v případě, že současně pociťujete i problémy s chrupem. Kromě jiného se nesnažte zbavit obtíží na vlastní pěst. Raději nepoužívejte alternativní metody a neznámé léky, aniž byste se poradili s odborníkem.

ro zlepšení stavu jistě pomůže změna životního stylu, pravidelný odpočinek, zvýšená pohybová aktivita (i procházky na čerstvém vzduchu pomohou) a konzumace zdravější stravy. Neopomínejte ani důslednou hygienu dutiny ústní. Zuby byste si měli čistit alespoň dvakrát denně, a to ráno po probuzení a večer před ulehnutím do postele. Možné je pořídit si i škrabku na jazyk, která je k dostání buď v lékárně, nebo ve specializovaných obchodech se stomatologickými pomůckami.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]