Tvrdý i měkký tvaroh jsou bratři, jak se patří, ale i mezi nimi jsou rozdíly

Při nákupu tvarohu se většina zaměřuje na to, zda je měkký nebo tvrdý, což je hodně zjednodušený popis tvarohu. Tvaroh patří mezi oblíbené potraviny. Často se bez něj neobejdou hospodyňky, které rády pečou a sportovci, kteří v něm zase vidí snadný a rychlý příjem bílkovin. Nutno dodat, že mléčné fermentované výrobky pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru, kde se nachází více než 70% buněk našeho imunitního systému.

Tvaroh lidé konzumují odpradávna, nejde tedy o žádnou novinku. Jenže dřív se vyráběl běžně doma, dnes se vyrábí v mlékárnách za pomocí moderních technologií. Díky tomu je tvaroh vyroben rychle, v hygienických podmínkách a můžeme si vybírat z různých druhů. Již dávno není v nabídce pouze jeden typ tvarohu.

Rozdělení tvarohu

  • Měkký tvaroh = odtučněný. Má cca 0,3% tuku

  • Jemný tvaroh = polotučný. Má cca 2 až 2,5% tuku

  • Tučný tvaroh = není zbaven tuku. Má cca 8 až 8,5% tuku

[add_ad_here]

Výroba tvarohu tedy určuje to, zda bude tvaroh zabalen v alobalu nebo skončí ve vaničce. Na počátku je vždy čerstvé mléko, které se tepelně ošetří a zbaví mikroorganismů. Pak se přidají mléční kultury a malé množství syřidlových enzymů. Sraženina vzniká po prokysání mléka, které se poté zahřeje na 38% aby se zpevnila a mohla se uvolnit syrovátka.

Co je termotvaroh?

Vedle zmiňovaných tvarohů tady máme ještě termotvaroh. Ten je vhodný ke strouhání. Rovněž se vyrábí srážením mléka, ale bez syřidla. Má jen malé množství tuku, ale vysoký obsah bílkovin a vápníku. Termotvaroh je de facto tvaroh s vysokým obsahem bílkovin. Bohužel v tomto výrobku není přítomna živá mikroflóra (jelikož se při zpracování zahřívá), ale hodnoty minerálních látek, vitamínů, tuku a bílkovin zůstávají zachovány. Díky technologii mají tyto tvarohy i delší dobu trvanlivosti.

Pokud tedy posilujete a budujete svalovou hmotu, bude tento typ tvarohu pro vás nejlepší. Ovšem termotvaroh od ostatních poznáte pouze sledováním výživové tabulky na obalu. Ten, který bude obsahovat nejvíce bílkovin, bude pravděpodobně vyroben termometodou. Tento typ tvarohu vyrábí například Polabská mlékárna.

Obrázky: pixabay


Řekněte ostatním, co si myslíte