Nadbytek bílkovin není vhodný pro zdraví. Člověk by měl být opatrný ohledně bílkovinné diety

Existuje velké množství různých diet. Každá má něco do sebe a každá může také do jisté míry fungovat. Ale pozor na nadbytek bílkovin. Je potřeba vědět i to, že každý extrém má svá rizika. Jednou z nejnebezpečnějších diet současnosti je bezpochyby ta, kde převažují bílkoviny, a naopak se téměř zcela redukují sacharidy.

S bílkovinami to nepřehánějte

Bohužel tato dieta není jen nevhodná, ale může být dokonce nebezpečná. Podle profesora Christophera Prouda ze South Australian Health & Medical Research Institute (SAHMRI) může nadbytek bílkovin ve stravě reálně zkracovat život. Je to důsledek nedokonalé syntézy bílkovin, která může nastávat právě tehdy, pokud jíte bílkovin příliš.

Dejte šanci sacharidům, ale jen těm správným

Naopak tento tým vědců potvrdil, že sacharidy nejsou ani zdaleka tak škodlivé, jak se o nich doposud mluvilo. Ve skutečnosti představují sacharidy základní zdroj energie pro mnoho procesů v našem těle. Klíčem je totiž především pochopit zásadní rozdíl mezi “dobrými” a “špatnými” sacharidy. Nové studie naznačují, že sacharidy (zvláště škroby) a zdravé tuky jsou důvodem, proč se náš mozek stal během evoluce větší a výkonnější. Lidský mozek využívá až 25 procent energie z rozpočtu těla a až 60 procent glukózy v krvi. Vzhledem k tomu, sacharidy jsou naším hlavním zdrojem energie, vyplatí se mít ve vaší stravě ten správný druh sacharidů. Je totiž veliký rozdíl v tom, zda sacharidy přijímáme ze sladkých sušenek nebo z kvalitních obilovin.

Komplexní sacharidy obsahují delší řetězce molekul cukru, takže tělo je může využívat delší dobu. To znamená, že budete mít více energie, budete se rychleji a lépe zotavovat z tvrdé práce nebo psychického vypětí a váš mozek zůstane déle bystrý. Dopřejte si v hojné míře zejména brambory, cizrnu, hnědou rýži, ovesné vločky a některé bobulovité plody. Sacharidů není třeba se bát, ve správném složení vám udělají dobrou službu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]