Třezalka tečkovaná udělá tečku za problémy s trávicími potížemi i věčnými depresemi

Fotografie: Agnieszka Kwiecień, Nova / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Třezalka tečkovaná nabízí mnoho zdravotních benefitů, včetně snížení stresu a podpory spánku. Přesto je však vhodné, abyste byli s její konzumací opatrní.

Třezalka tečkovaná je léčivá bylina, která má dlouhou historii v tradiční medicíně a disponuje řadou zdravotních přínosů. Obzvláště účinně pomáhá především při depresích, a to zcela přirozeně – její účinky dokonce předčily některá komerční antidepresiva. Přesto se však doporučuje, abyste to s její konzumací příliš nepřeháněli, říká doktorka Ann Pietrangelo.

Třezalka tečkovaná a její zdravotní přínosy

Třezalka tečkovaná je užitečná bylinka, kterou můžete zakoupit ve formě bylinného doplňku, a to bez jakékoliv nutnosti předložit lékařský předpis. Její konzumace je spojována s mnoha zdravotními přínosy – může pomoci při léčbě deprese a dalších zdravotních potížích. Přesto se však varuje, že tato léčivá rostlina má i své stinné stránky. Mezi její hlavní přínosy patří:

  • Antidepresivní účinky: třezalka je nejvíce známá pro své antidepresivní účinky, neboť obsahuje řadu sloučenin, jako jsou hypericin a hyperforin, které pomáhají zlepšovat náladu a snižovat příznaky mírné a středně těžké deprese.
  • Úleva od úzkosti: díky obsaženým sloučeninám pomáhá tato rostlina také snižovat úzkost a napětí.
  • Podpora spánku: mnozí zastánci tradiční medicíny popisují, že třezalka skvěle pomáhá při nespavosti a poruchách spánku. To především díky tomu, že pomáhá uklidňovat mysl a zlepšuje kvalitu spánku.
  • Protizánětlivé účinky: tato rostlina má také protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají tlumit některá onemocnění a podporují léčebné procesy v těle.
  • Podpora zažívacího traktu: třezalka se skvěle osvědčila při zažívacích potížích, jako jsou zejména křeče a nadýmání.
  • Léčba ran a popálenin: rostlinu lze také použít zevně, a to k léčbě ran a snížení zánětu.
třezalka rostlina
Fotografie: Freepik

Je ovšem důležité upozornit, že třezalka tečkovaná může ovlivnit účinek některých léků, a proto je důležité se před její konzumací poradit se svým lékařem, zda je to pro vás vhodné. Pozor byste si měli dávat i v případě, pokud máte rostliny z čeledi Hypericaceae. Kromě toho berte na vědomí, že je tato rostlina spojována s několika vedlejšími účinky.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]