Barva, tvar i zápach stolice prozradí, zda vaše tělo netrápí zdravotní problémy. Sledujte zejména tyto projevy

Fotografie: Freepik

Žijeme v době, kdy se lidé o své zdraví zajímají mnohem více než za časů našich prababiček. Zjistěte, zda je váš zdravotní stav opravdu dobrý, radí lékařka Alana Biggers.

S častým dezinfikováním povrchů a rukou odstraníte velké množství nežádoucích, ale i žádoucích bakterií a mikrobiomů, které podporují zdraví člověka a pevnou imunitu. S tím samozřejmě úzce souvisí bakterie ve střevech. Pokud se špatně stravujete, nepřijímáte dostatek vlákniny, vaše střeva nefungují správně, a tím pádem ani imunita není tak silná, jak by měla být. Zjistěte, zda je vaše zdraví pevné nebo ne. 

Fekální transplantace není sci-fi

Jestli máte zdravá střeva, zjistíte jednoduše. Vaše vyprazdňování je pravidelné, nemáte průjem střídající zácpu či tužkovitou stolici. Zdraví střev začínáte podporovat již od narození. Jakmile člověk začne jíst pevnou stravu, je iniciován k tomu, aby bylo střevo připraveno na další vývoj. Proto je důležité, abyste zdravě jedli a udržovali se v kondici. Pokud děláte přesný opak, jíte hodně umělých sladidel, tuku a cukru, váš zažívací trakt je modulován, což ovlivní velké množství tělesných funkcí.

Fotografie: Freepik

Vědci zkoumající tuto problematiku přišli na transplantaci výkalů, aby pomohli lidem s vážným onemocněním zažívacího traktu. Tento krok zahrnuje transplantaci bakterií ze zdravého střeva do toho nemocného. Takže od zdravého člověka se odeberou bakterie, které se přepraví do střev nemocného. Zní to velmi zvláštně, ale v budoucnu by se mohlo jednat o velmi efektivní léčbu.

Pozor na barvu stolice    

Pokud si dáte špenát, zelený ječmen nebo červenou řepu, vaše stolice se zbarví. Může to být ale i bez důvodu, nemusíte si být vůbec jistí, že jste v nejbližších dvou dnech jedli potraviny, které by mohly zbarvit vaši stolici. Nemeškejte a rozhodně je začněte vnímat. Někdy se také stane, že jíte více mléčných výrobků a vaše stolice je třeba třikrát po sobě žlutá. I v takovém případě je vše v pořádku, pokud stolici nedoprovází bolesti břicha. Pokud je ale šedá, červená nebo černá, doporučujeme zbystřit a navštívit lékaře.  

Fotografie: Pexels

Tvar stolice je také důležitý

Stolice, která je měkká a rovná, je zdravá. Jedná se o ukazatel dobré střevní mikroflóry. Zřejmě také děláte vše pro to, abyste se vyhnuli stresu. Pokud je naopak stolice tvrdá a kouskovitá, znamená to, že máte zácpu. Doporučujeme zvýšit příjem vlákniny a tekutin, ty jsou velmi důležité. Pokud budete jíst hodně vlákniny a budete jen minimálně pít, vláknina bude mít opačný efekt. Jestliže jste si ale jistí, že vlákniny přijímáte dostatek a dostatečně pijete, vydejte se k lékaři a veškerou problematiku a pochybnosti s ním proberte.

Fotografie: Freepik

Neobvyklý zápach by vás měl upozornit

Stolice, která silně zapáchá po síře, obsahuje mnoho trávicích plynů, jako jsou oxid uhličitý, vodík, metan, dusík a síra. Znamená to, že ve střevech jídlo kvasí a produkuje více bakterií, které nemusí být pro zdraví jedince přínosné. Pokud zápach trvá déle, ne pouze po pozření vajec, masa či jiných potravin, vyhledejte lékaře, může se jednat o alergii, ale i jiné potíže s trávicím systémem. Pokud chodíte na toaletu jednou za dva dny, nemusí to znamenat žádný problém. Jestliže je četnost jednou týdně, přemýšlejte nad možným problémem.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]