Bezpečné bělení zubů domácí metodou. Vraťte svému úsměvu zářivě bílou barvu

Fotografie: Freepik

Bílé zuby pro mnoho lidí zůstávají jen nesplněným snem. Láska k silnému čaji nebo kávě, strach ze zubařů nebo nedostatek hygieny vedou ke ztmavnutí zubní skloviny či onemocnění dásní. Hnědý povlak kazí vzhled, bere vám sebevědomí a použití bělících zubních past většinou příliš nefunguje.

Jaké jsou důvody tmavnutí zubů

Před výběrem metody bělení je důležité vědět, proč jsou vaše zuby pigmentované. Domácí recepty na bělení zubů se totiž nevypořádají s těžkými patologiemi nebo chorobami. Proto před zákrokem navštivte lékaře ke konzultaci a vyšetření.

Nedostatečná hygiena

Prvním a hlavním důvodem ztmavnutí skloviny je neochota dodržovat základní pravidla ústní hygieny. Na povrchu zůstávají částice plaku, na kterých se usazují bakterie. Plak je hustší a může způsobovat nehezké zubní zabarvení.

Fotografie: Freepik

Kouření

Tabák obsahuje mnoho toxinů, jedů a sloučenin, které se srážejí na povrchu zubu. Při kouření získávají zuby charakteristickou žlutou barvu, která se nakonec změní na špinavě hnědou. Bohužel toto zabarvení většinou nelze odstranit ani intenzivním čištěním.

Kazy

S tímto onemocněním dochází k poškození a rozpadu dentinu, který se nachází pod vrstvou skloviny. Tkáň zubu mění barvu, stává se šedá nebo černá. K zubnímu kazu dochází, když chybí hygiena nebo může být na vině i genetická predispozice.

Závislost na kávě

Silný čaj nebo černá káva obsahuje taniny, které jsou přírodními barvivy. Zůstávají na zubech, usazují se v pórech skloviny a mění její odstín. Červené víno, některé bobule a džusy mají stejné barvicí vlastnosti. Buďte opatrní se sladkostmi, které mohou obsahovat barevné pigmenty.

Špatné zubní ošetření

Někteří zubaři, kteří chtějí snížit náklady na své služby, používají nekvalitní materiály. Takové výplně se pak oxidují slinami, což dodává sklovině specifický šedý odstín. Kromě toho mění složení ústní mikroflóry, což může způsobit zánět dásní a další onemocnění.

Fotografie: Freepik

Poškození buničiny

Neurovaskulární svazek umístěný pod vrstvou dentinu je odpovědný za výživu a vitalitu zubů. Kvůli kazům na něj bakterie snadněji útočí a tato tkáň odumírá. Výsledkem je ztmavnutí stoličky zevnitř, které nelze odstranit bělením.

K bělení poslouží kurkuma

Doma může být použití kurkumy snadným a bezpečným způsobem bělení zubů. Navzdory své jasně žluté barvě obsahuje organické sloučeniny, které čistí sklovinu od plaku a ztmavnutí. Nepoškrábe povrch zubu, působí jemně, a navíc dezinfikuje dásně a vnitřní stranu tváří. Jak postupovat při výrobě bělící pasty:

  • Vezměte ¼ lžičky práškové kurkumy, zřeďte ji kokosovým olejem nebo čistou vodou (několik kapek).
  • Nechte kaši po dobu 5 minut odstát, pak přidejte trochu vody (dokud paste nebude hladká a hustá).
  • Aplikujte přípravek na zuby běžným zubním kartáčkem a jemně čistěte sklovinu po dobu 2-3 minut.
  • Nechejte působit 5 minut, aby se účinek zvýšil.

Důkladně si vypláchněte ústa, abyste odstranili částice kurkumy z mezizubních prostor.

Bělení opakujte každé 1-3 dny. Kurkuma může trochu zašpinit vaše rty, takže bělení je nejlepší provádět večer. Kromě čištění skloviny se díky kurkumě zlepšuje složení mikroflóry v ústech, snižuje se riziko paradentózy a stomatitidy. Kromě toho se zbavíte nepříjemného zápachu z úst.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]