Trápí vás slinivka břišní? Správnou stravou se lze problémů nadobro zbavit

Fotografie: Freepik

Slinivka břišní je nezbytným orgánem těla, jehož úlohou je správné zpracování cukru a uvolňování enzymů usnadňujících trávení. Když je ale poškozena nebo zanícena, nemůže dobře plnit své funkce. Pokud není tento stav léčen, může dojít až ke chronickému zánětu.

Protože činnost slinivky břišní úzce souvisí s procesem trávení, je tento orgán přímo ovlivněn tím, co jíte. V případech akutní pankreatitidy je zánět slinivky břišní často vyvolán přítomností žlučových kamenů, ale z dlouhodobého hlediska hraje právě složení stravy klíčovou roli.

Důvody potíží se slinivkou břišní

Nejčastější příčinou chronické pankreatitidy bývá nadměrná konzumace alkoholu. Pankreatitida může mít také genetickou příčinu, nebo se může objevit jako příznak autoimunitního onemocnění.

Fotografie: Freepik

Jaké jsou možnosti léčby?

Prvním krokem bývá vždy změna stravy. To pomůže k rychlému zmírnění nepříjemných příznaků nemoci. V některých situacích však může být k obnovení funkce slinivky břišní nutné nasadit také medikamentní léčbu. Lékař může předepsat doplňky pankreatických enzymů, které by se měly konzumovat při každém jídle.

Pokud bolest způsobená chronickou pankreatitidou přetrvává, můžete také zvážit některé doplňkové terapie, jako je jóga nebo akupunktura, které můžete praktikovat společně s léčbou předepsanou lékařem. V některých případech pankreatitidy může být nutný chirurgický zákrok.

Potraviny, které jsou dobré pro zdraví slinivky břišní

Pro zdravou slinivku břišní je nutné jíst potraviny bohaté na bílkoviny a antioxidanty, ale s nízkým obsahem živočišných tuků. Dobrou volbou může být například libové maso, fazole a čočka, čiré polévky a různé alternativy mléčných výrobků, jako jsou veganské jogurty z mandlí, ovsa, kokosu, lněných semen a sóji. Tímto způsobem nebude slinivka přetěžována a rychleji se navrátí ke své správné funkci.

Fotografie: Freepik

Odborníci se domnívají, že podle stávajícího výzkumu mohou lidé s pankreatickými problémy tolerovat až 30 % – 40 % kalorií z tuků, pokud jsou přijímány z rostlinných potravin.

Které potraviny pravidelně zařadit?

Dobrou volbou vždy bude špenát, borůvky, třešně a celozrnné výrobky. Ty mohou také pomoci v procesu trávení a bojovat proti volným radikálům. Pokud máte chuť na něco sladkého, ovoce je vždy dobrá volba ve srovnání se sladkostmi, které se dají pořídit v obchodě.

Potraviny, které neprospívají

Mezi nejnebezpečnější potraviny pro správné fungování slinivky břišní patří červené maso, smažené jídlo, bramborové lupínky, majonéza, margarín a máslo, tučné mléčné výrobky, pečivo a dezerty bohaté na cukr a tuky nebo nápoje s přídavkem cukru. Pokud trpíte pankreatitidou, je nutné se ve stravě vyhýbat potravinám s trans-tuky. Tam patří v podstatě všechna jídla rychlého občerstvení, jako jsou hamburgery, hranolky a pizza.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]