Top funkční potraviny pro naše zdraví

obrázek:upfitness.com

Možná jste slyšeli o „funkčních potravinách“, také nazývaných nutraceuticals. Funkční potraviny jsou potraviny, které mají, kromě výživy, příznivé účinky na zdraví. Obsahují velké množství fytochemikálií. Bylo zjištěno, že tyto přírodní, aktivní rostlinné chemikálie zvyšují zdraví. Nacházejí se v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích, sojových produktech a v některých druzích koření (petržel, pažitka, zázvor, česnek). Dalším důvodem je přítomnost antioxidantů. Patří mezi ně vitamíny A, C, E a minerální selen. Pomáhají ničit škodliviny v těle. Mezi potraviny, které antioxidanty obsahují, patří čaj (katechiny) a citrusové plody (flavonoidy, limonoidy).

Oves

Obsahuje ß-glukan a fytochemikálie s názvem saponiny. Tyto látky pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak. Najdeme jej v ovesných vločkách, granole nebo v celozrnném pečivu.

Tučné ryby

Jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, pomáhají snižovat triglyceridy a pozitivně ovlivňují činnost srdce. Mezi tyto druhy ryb patří především tuňák, platýs, pstruh nebo halibut.

Fortifikované margaríny

Jejich funkční složky jsou rostlinné steroly a estery stanolu. Pomáhají snižovat hladinu škodlivého cholesterolu, nahraďte tedy obyčejný margarín za margarín obohacený.

Sója

Obsahuje fytochemikálie jako isoflavony a genistein a sójové bílkoviny. Tyto látky pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Mezi potraviny obsahující sóju patří tofu, tempeh nebo miso.

Rajčata a výrobky z nich

Obsahují lykopen, který má pozitivní vliv při výskytu rakoviny prostaty. Také může snížit riziko vzniku některých druhů srdečních onemocnění. Kromě rajčat je dobré do jídelníčku zařadit i produkty z nich vyráběné – rajčatová pasta, salsa, gazpacho.

Probiotika

Obsahují bakterii laktobacil, která podporuje gastrointestinální zdraví a pomáhá zlepšovat imunitu. Mezi potraviny, které probiotika obsahují, patří jogurty s obsahem probiotik, fermentovaná zelenina či fermentované sojové produkty.