Srdeční varování v jasných signálech: Onemocnění se přiznávají i dušností nebo únavou

Fotografie: Depositphotos

Srdeční choroby patří mezi jedny z nejčastějších příčin úmrtí po celém světě. Jakmile na sobě rozpoznáte jejich typické příznaky, vyhledejte co nejdříve lékaře.

Srdeční choroby jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí a bohužel je mnohdy nejde vyléčit ani zvrátit – užívání některých léků a změny životního stylu vám však dokážou pomoci s jejich zmírněním, říká doktorka Helen Chen. Aby k tomu však došlo, je nezbytné, abyste vždy poslouchali své tělo a v případě rozpoznání jejich typických příznaků se co nejdříve obrátili na svého praktického lékaře (jinak totiž může být pozdě).

Arytmie a ateroskleróza

Arytmie je definována jako abnormální srdeční rytmus a intenzita tohoto příznaku často závisí na tom, zda vaše srdce bije příliš rychle, nebo naopak příliš pomalu. Jedná se však o nebezpečný problém, který je důležité udržovat pod kontrolou, abyste byli vždy připraveni na nejhorší. Ateroskleróza poté snižuje prokrvení všech končetin. Kromě bolesti na hrudi a dušnosti patří mezi její příznaky únava a svalová slabost nohou (způsobená špatným prokrvením).

Vrozené srdeční vady

Vrozené srdeční vady jsou problémy, které se zpravidla vyvíjejí během růstu plodu v matčině těle. Některé z nich však nemusí být nikdy diagnostikovány – odhaleny jsou poté až v momentě, kdy výrazně poškodí vaše tělo. V tomto případě je proto důležité, abyste chodili na pravidelné kontroly. Ty vám navíc ukážou, zda ve svých tepnách nemáte nahromaděno příliš mnoho plaku (a pokud ano, měli byste co nejdříve změnit své životní návyky).

Kardiomyopatie

Kardiomyopatie je onemocnění, které způsobuje, že se srdeční svaly zvětšují a stávají se tuhými, tlustými, nebo naopak slabými. To může vést ke zrychlení nebo snížení tepu, což následně může negativně ovlivnit vaše celkové zdraví. Je také důležité, abyste věnovali pozornost infekcím srdce, jež taktéž mohou mít závažné dopady.

infarkt, bolest srdce
Fotografie: Freepik

Rizikové faktory srdečních onemocnění

Existuje mnoho rizikových faktorů srdečních onemocnění, na něž byste si měli dávat pozor. Jedná se především o:

  • vysoký krevní tlak,
  • vysokou hladinu cholesterolu,
  • kouření,
  • obezitu,
  • nízkou fyzickou aktivitu.

Pozorní by měli být především lidé trpící cukrovkou, která sama o sobě zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, a to zejména co se týče srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]