Nejčastější typy kožních problémů a co je může způsobit. Začněte tento problém řešit efektivně

Fotografie: Freepik

Během života se s tím potýká téměř každý. Možná jste to nevěděli, ale existují různé typy kožních problémů a faktory, které je nejčastěji způsobují. Podívejme se na to, co by vás mohlo trápit a proč.

Existují dvě kategorie, do kterých spadá akné. Nejedná se ale jen o to. Typy kožních problémů, kterými můžete trpět, a jejich příčiny vás mohou překvapit. Hodně záleží na tom, zda způsobují zánět nebo ne. Budete-li se potýkat s těmito problémy po delší dobu a nebude zabírat žádná dostupná léčba, měli byste se poradit se svým lékařem nebo se zajít poradit rovnou na kožní. Podívejme se dnes na to, jaké jsou nejběžnější typy potíží a co je způsobuje.

Bílé a černé tečky

Bílé skvrny (tzv. whiteheads) jsou nezánětlivé objekty nebo bělavé hrboly, které mají obvykle bílý střed obklopený červeným prstýnkem. V některých případech se mohou v jejich středu vytvořit i malé chloupky nebo se budou zdát uzavřené uvnitř těchto bílých skvrn. Whiteheads se tvoří především díky nečistotám, olejovému mazu a odumřelým buňkám pokožky, které ucpávají póry.

Černé tečky trápí jedince obou pohlaví po celém světě. Jedná se taktéž o nezánětlivé tmavé nebo červené malé skvrny, které vypadají jako vyvýšené hrbolky. Pokožka kolem černé tečky je obvykle normální a střed tmavší. Příčina je prakticky stejná, jako u předchozího. Tmavší zbarvení ovšem neznamená, že je v tečkách více nečistot. Je to jen známka toho, že jsou póru ucpané vlasovými folikuly.

Fotografie: Freepik

Papuly a pustuly

Papuly jsou vážnější, protože se jedná o zánětlivé akné, které se nachází pod povrchem kůže. Kůže, která obklopuje tyto skvrny, je obvykle červená a oteklá. Jsou vyvýšené, růžové, pevné a hladké. Ve srovnání s dalšími typy nemají viditelné centrum a nejsou rozšířené na velké ploše kůže. Příčin může být hned několik. Nejpravděpodobněji je způsobuje:

  • kožní infekce (Molluscum contagiosum),
  • vývoj malých krevních cév,
  • bradavice, ekzém nebo alergická reakce.

Pustuly jsou obecně známé jako pupínky. Tyto pupínky jsou jemné, větší hrbolky, které mají kruhový střed. Střed je vyplněn nažloutlým nebo bělavým hnisem přes červenou základnu kůže. Ve skutečnosti se hodně podobají whiteheads, ale jsou zánětlivé. Mezi příčiny nejčastěji patří alergická reakce na potravinu nebo alergeny v životním prostředí, kousnutí hmyzem a ucpané póry odumřelými kožními buňkami a olejem.

Fotografie: Freepik

Uzlíky a cysty

Uzlíky jsou zanícené, bolestivé a tvrdé hrudky, které se nacházejí hluboko v kůži. Tento typ může být závažný a může způsobit i vážné kožní komplikace, jako jsou jizvy nebo tmavé skvrny. Za příčiny tohoto zánětlivého akné se považuje situace, kdy ucpané póry poškozují buňky a tkáně hluboko pod povrchem pokožky.

Cysty jsou bolestivé pustuly. Cystické akné se skládá z bílých nebo červených, bolestivých, velkých a přesto měkkých hrudek, které jsou umístěny hluboko pod kůží (ještě hlouběji než uzlíky). Jsou také naplněny hnisem. Často jsou považovány za látky způsobující závažné kožní komplikace, jako jsou jizvy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]