Účinná domácí léčba vyřeší problémy s kašlem a nepříjemným zahleněním

Fotografie: Freepik

Podzimní plískanice a první mrazíky s sebou přinášejí kromě příslibu blížících se Vánoc také další, už ne tak příjemné doprovodné projevy: kašel, rýmu a nachlazení. Ideální je těmto stavům předcházet posilováním imunity, někdy se to ale nepodaří a přes veškerou snahu se objeví zahlenění, záněty dýchacích cest a suchý nebo vlhký kašel.

Ve většině případů se nejedná o chřipku, ale o obyčejné nachlazení, které není třeba konzultovat s lékařem. Postačí, když budete odpočívat, přijímat dostatek tekutin a užívat podpůrné prostředky.

Pokud jste skeptičtí k sirupům proti nachlazení, které se prodávají v lékárnách, a máte (oprávněný) dojem, že se jedná o předražený cukr s minimálním podílem účinných látek, možná vás potěší naše recepty na domácí a funkční návody na prostředky k uvolnění hlenu a léčbě kašle i nachlazení.

Nejsilnější domácí prostředky proti nachlazení: citron, med a bylinky

Vzpomínáte, jak vás léčily maminka a babička, když jste byli malí? Pravděpodobně vám vařily bylinkové čaje, například tymiánový nebo diviznový (ten je skvělý na rozpuštění hlenu).

Určitě do něj nezapomínaly přidat lžičku medu a kapku citronové šťávy. Pokud nemáte jejich kouzelné bylinky po ruce a spouští se vám nachlazení, vyzkoušejte sirup se zázvorem. Budete potřebovat:

  • 1/2 čajové lžičky kajenského pepře,
  • 1/2 čajové lžičky zázvorového prášku,
  • 3 lžíce přírodního medu,
  • 1/4 šálku citronové šťávy,
  • 1/4 šálku jablečné šťávy.

Postup je jednoduchý: nalejte citronovou a jablečnou šťávu do uzavíratelné skleněné nádoby. Poté přidejte med, kajenský pepř i sušený zázvor a dobře promíchejte. Skladujte na chladném a tmavém místě a užívejte jednu až dvě polévkové lžíce denně.

Fotografie: Pixabay

Existují různé variace tohoto receptu, je možné přidat odvar ze sušených bylinek podle toho, jaký konkrétní projev nachlazení vás trápí, jaký máte druh kašle či rýmy.

Na rozpuštění hlenu šťáva z cibule, na imunitu česnek

Následující recept nedoporučujeme praktikovat v momentě, kdy máte pocit, že na vás něco leze, ale přesto musíte jít do práce. Kromě toho, že v případě nachlazení byste měli z důvodu ochrany vašich spolupracovníků před nákazou zůstat doma tak jako tak, dalším problémem je, že cibule, ředkvička a česnek jsou sice super zabijáci nachlazení, ale nevoní, naopak.

Vy se pravděpodobně vlivem rýmy neucítíte, ale že si podezřelého aroma všimne široké okolí, na to můžete vzít jed. Pokud jsme ale v dostatečné vzdálenosti od lidí, vyzkoušejte skvělý odhleňovací sirup:

  • 200 g ředkviček,
  • 200 ml medu,
  • 200 ml citronové šťávy,
  • 5 až 6 stroužků česneku,
  • 1 malá červená cibule.

Příprava: Ředkvičky, česnek a cibuli nakrájejte nadrobno nebo rozmixujte, poté smíchejte s medem a citronem. Směs vložte do sklenice a užívejte dvakrát denně jednu až dvě lžíce. Hlen by se měl začít rozpouštět do 24 hodin.


Řekněte ostatním, co si myslíte