TOP 14 tipů, jak posilovat váš nervový systém přirozeně

Nervový systém je důležitou a složitou součástí lidského těla. Umožňuje organismu rychle reagovat na změny ve vnějším nebo vnitřním prostředí. Vzhledem k tomu, že je nervový systém odpovědný za řízení většiny důležitých funkcí, jako je srdeční tep, žízeň, hlad, emoce, dýchání a další, je vhodné zaměřit se na dobrou kvalitu života (životní styl). Jak posílit přirozeným způsobem nervový systém? To vám prozradíme v dnešním článku.

Hořčík

Hořčík je důležitým minerálem pro zdravý nervový systém. Nedostatek hořčíku způsobuje zhoršení přenosu signálu mezi nervovými buňkami. Mimo to pomáhá při produkci serotoninu v těle, který uvolňuje nervový systém a podporuje dobrou náladu. Zvýšit jej lze konzumací potravin jako je špenát, hořká čokoláda, čočka, vlašské ořechy, dýně, hnědá rýže, banány, mandle, meruňky.

Omega-3 mastné kyseliny

Konzumací potravin bohatých na omega-3 mastných kyselin se snižuje riziko slabého nervového systému. Omega-3 mastné kyseliny včetně kyseliny docosahexaenové (DHA) a kyseliny eikosapentaenové (EPA) jsou rozhodující pro vývoj centrálního nervového systému. Kromě toho tyto mastné kyseliny napomáhají správnému fungování neuronů při zlepšování nervových procesů. Podle studie provedené v roce 2008 mohou omega-3 mastné kyseliny snížit riziko akutního neurologického poškození a neurodegenerativních stavů. V této souvislosti je doporučována konzumace lněných semínek, vlašských ořechů, chia semínek, sardinek, lososa, růžičkové kapusty, květáku, špenátu.

Hluboké dýchání

Jedním z jednoduchých a účinných tipů pro posílení nervového systému je hluboké dýchání. Může pomoci při relaxaci a snižování stresu. Na dechové cvičení se zaměřuje například jóga, ale bohatě vystačí, když si uděláte 10 minut denně čas, sednete si pohodlně a budete zhluboka dýchat nosem a plnit plíce vzduchem. Dech na tři sekundy zadržíte a vydechnete ústy a vyprázdníte plíce. Opět vydržíte tři sekundy než se znovu nadechnete.

Cvičení

Cvičení je další cestou k posílení nervového systému. Podle studie prováděné v roce 2005 má pravidelné cvičení hluboký dopad na mnoho biologických systémů v těle, včetně centrálního nervového systému a rovněž ovlivňuje kognitivní funkce a psychickou pohodu.

Další tipy na posílení nervového systému

  • Jóga a meditace

  • Chůze naboso – masáže chodidel

  • Vitamín D – sluneční svit a potraviny s vitamínem D

  • Vitamín B

  • Vodní terapie – vodoléčba

  • Olejové zdravotní masáže

  • Epsomská sůl – koupele

  • Aromaterapie – esenciální oleje

  • Bylinky – heřmánek, levandule (koupele, čaj, inhalace)

  • Zelený čaj – má pozitivní vliv na nervový systém

Obrázky: pixabay.com