Tmavé skvrny na kůži v podpaží a vnitřní straně stehen: Zbavit se jich pomohou potraviny bohaté na antioxidanty

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste si všimli na kůži v podpaží či na vnitřní straně stehen tmavých skvrn, není důvod k panice. Obvykle se nejedná o nic vážného a je možné se jich zbavit.

Tmavé skvrny na kůži jsou relativně častým problémem. Naštěstí se většinou nejedná o žádné závažné onemocnění a problém je to tedy spíše estetický. Při prvním výskytu takových skvrn je ale lepší navštívit dermatologa, který vám pomůže určit příčinu jejich vzniku a navrhne vám možná řešení, říká doktorka Alana Biggers.

Co způsobuje skvrny v podpaží a vnitřní straně stehen

Důvody vzniku tmavých skvrn jsou naštěstí většinou spíše banální. Ačkoli někdy se může jednat o zdravotní problém, který vyžaduje léčbu. Některé z nejčastějších příčin tmavých skvrn na kůži podpaží a vnitřní strany stehen zahrnují:

  • Pocení a/nebo tření: Jak nadměrné pocení, tak i opakované tření kůže v oblastech, jako jsou podpaží a vnitřní strany stehen, může způsobit zarudnutí nebo tmavé skvrny na kůži.
  • Hyperpigmentace: Hyperpigmentace je přirozený proces, kdy kůže produkuje více melaninu v reakci na slunce, hormonální změny nebo zánět.
  • Infekce: Některé infekce kůže, jako jsou plísňové infekce nebo kožní infekce, mohou způsobit tmavé skvrny.
  • Acanthosis nigricans: Toto onemocnění způsobuje tmavé, hrubé a sametové skvrny na kůži. Nejčastěji se vyskytuje u lidí s obezitou nebo s cukrovkou. Může se objevit i na zadní části krku, v oblasti třísel, loktů či kolen. Kůže může též svědit nebo zapáchat.
  • Reakce na léky: Tmavé skvrny mohou být i vedlejším účinkem některých léků. 
  • Hormonální změny: Hormonální změny či hormonální nerovnováha ovlivňují mnoho různých procesů v těle a projevují se velkým množstvím rozdílných příznaků, včetně skvrn na kůži.

Jak se tmavých skvrn zbavit

Přestože tmavé skvrny obvykle nezpůsobují žádné potíže, může vám být jejich přítomnost nepříjemná a budete se jich chtít zbavit. V takovém případě můžete vyzkoušet hned několik možností:

Používejte opalovací krém s vysokým SPF 

Tmavé skvrny mohou být způsobeny nadměrným vystavením slunečnímu záření, takže je důležité používat opalovací krém s vysokým faktorem ochrany před slunečním zářením (SPF) a aplikovat ho pravidelně.

Používejte produkty s kyselinou glykolovou a salicylovou

Kyselina glykolová pomáhá odstraňovat odumřelé buňky kůže a podporuje obnovu nových buněk. Pokud budete používat přípravek s kyselinou glykolovou na tmavé skvrny, mohou postupně zesvětlat. Kyselina salicylová zase pomáhá odstraňovat nečistoty a vyhlazovat kůži. Stejně jako kyselina glykolová může pomoci vyjasnit tmavé skvrny.

Změňte stravu a udržujte zdravou váhu

Zkuste přidat do své stravy potraviny bohaté na antioxidanty, jako je ovoce a zelenina. Antioxidanty mohou pomoci ochránit kůži před poškozením volnými radikály, což může vést k tmavým skvrnám. Častou příčinou tmavých skvrn je také obezita, pokud je to i váš problém, snažte se zhubnout.

Udržujte kůži čistou a suchou

Pravidelné mytí (obzvláště u skvrn v podpaží) pomáhá odstranit nečistoty a pot, jež mohou způsobovat tmavé skvrny. Zkuste se také vyhnout aktivitám, které způsobují nadměrné pocení, a noste volné oblečení vyrobené z prodyšných materiálů.

Fotografie: Dbfrom1kb1 (Amy) / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Používejte produkty na citlivou pokožku

Některé kosmetické produkty mohou dráždit jemnou kůži v podpaží a na stehnech a způsobovat tmavé skvrny. Zkuste používat jemnější produkty nebo přípravky na přírodní bázi. 

Vyzkoušejte domácí přírodní prostředky 

Můžete použít domácí prostředky, jako je citronová šťáva nebo ocet, aby se snížil tmavý pigment v podpaží. Aplikujte šťávu na tmavé skvrny a nechte ji působit asi 10 minut, pak opláchněte. Můžete to opakovat několikrát týdně. Dalšími možnostmi jsou výtažky z mořské okurky, kurkumin nebo extrakt z ostropestřce mariánského.

Poraďte se s dermatologem

Pokud jsou vaše tmavé skvrny stále viditelné i po použití výše uvedených metod, měli byste se poradit s dermatologem. Může vám nabídnout další možnosti, jako je laser či chemický peeling, nebo vám předepsat účinnější krémy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]