Když má zubař plno, je potřeba umět si poradit doma. Na rychlé zmírnění bolesti zubů je efektivní například solný roztok

Fotografie: Depositphotos

Bolest zubů je velice nepříjemný problém, který si často žádá zákrok zubaře. Někdy je však bolest relativně mírná a postačí domácí prostředky, aby se vám rychle ulevilo.

Bolest zubů může být mírná, někdy silná a zasahovat až do čelistí a kolem nich. Problém může být jak v zubech, tak v dásních. Pokud vás bolí zub, je důležité zjistit, co je příčinou vašeho nepohodlí. Odtud můžete určit, jak nejlépe zmírnit bolest, otok nebo jiné příznaky. Pravidelné vyplachování slanou vodou a aplikace studeného obkladu mohou obvykle napravit drobná podráždění, ale závažnější bolest zubů může vyžadovat zásah zubaře, říká doktorka Christine Frank.

Výplach slanou vodou

Pro mnoho lidí je výplach slanou vodou účinnou léčbou a často se jedná o první volbu, jak problém s bolavými zuby řešit. Slaná voda je přírodní dezinfekční prostředek a může pomoci uvolnit částice jídla a zbytky, které mohou uvíznout mezi zuby. Léčba bolesti zubů slanou vodou může také pomoci snížit zánět a vyléčit případné rány v dutině ústní. Chcete-li použít tuto metodu, smíchejte 1/2 čajové lžičky soli se sklenicí teplé vody a použijte ji jako ústní vodu.

Ošetření peroxidem vodíku

Oplachování peroxidem vodíku může také pomoci zmírnit bolest a zánět. Kromě zabíjení bakterií může peroxid vodíku redukovat nahromaděný plak a léčit krvácející dásně. Ujistěte se však, že jste ho správně zředili. Chcete-li to provést, smíchejte 3% peroxid vodíku se stejnými díly vody a roztok použijte jako ústní vodu. Nikdy ho nepolykejte.

Přiložte studený obklad

Ke zmírnění bolesti zubů můžete aplikovat i studený obklad. Chlad způsobí stažení cév v dané oblasti. Díky tomu je bolest méně závažná. Studený obklad může také snížit případné otoky a záněty. Chcete-li použít tento postup, držte ručníkem zabalený sáček ledu na postižené oblasti po dobu 20 minut. Toto můžete opakovat každých pár hodin.

máta peprná detail
Fotografie: Pixabay

Sáčky mátového čaje

Sáčky mátového čaje lze použít k utlumení bolesti a zklidnění citlivých dásní. Nechte použitý čajový sáček před aplikací na postižené místo trochu vychladnout. Měl by být ještě mírně teplý. Tuto metodu můžete také použít k ochlazení bolavé oblasti. Chcete-li to provést, vložte použitý čajový sáček na několik minut do mrazničky, aby se zchladil, a poté ho přiložte na zub.

Česnek na bolavé zuby

Po tisíce let je česnek uznáván a používán pro své léčivé schopnosti. Má také antibakteriální vlastnosti. Nejenže dokáže zabíjet škodlivé bakterie, které způsobují zubní plak, ale může také působit jako lék proti bolesti. Rozdrťte stroužek česneku a vytvořte pastu. Naneste ji na postižené místo. Možná budete chtít přidat trochu soli. Případně můžete pomalu žvýkat stroužek čerstvého česneku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]