Jak na bolestivé bodnutí sršněm: Mírné případy lze ošetřit i studenými obklady nebo mýdlem

Fotografie: Holger Krisp / Creative Commons / Attribution 4.0

Štípnutí sršněm může opravdu hodně bolet. Pokud vás hmyz bodne, měli byste se ujistit, že víte, co dělat – alergické příznaky by měly být okamžitě hlášeny lékaři.

Sršni jsou bodavý hmyz, který se může objevit během letních měsíců na zahrádkách a kdekoliv v přírodě. Občas se však může stát, že vás bodnou, což může být velmi nepříjemný problém – zejména pokud se objeví alergické reakce. V takovém případě je dobré vyhledat co nejdříve lékaře. Pokud však budou příznaky mírné, stačí se obrátit na správnou domácí léčbu, říká doktorka Debra Sullivan.

Ošetření mírných případů

Žihadla sršňů obvykle způsobují mírné příznaky, ale mohou mít za následek alergické reakce nebo jiné závažné příznaky. Jejich jed totiž obsahuje histamin, který může svým způsobem poškodit organismus. Většinou ho však naštěstí můžete ošetřit sami – a pamatujte také, že jsou náchylnější k bodnutí, když se cítí ohroženi. Pokud se tedy potýkáte s mírnými příznaky, postupujte následovně:

  • Postižené místo očistěte vodou a mýdlem.
  • Na místo bodnutí přiložte studený obklad, který otupí bolest a sníží otok.
  • Pokud vás sršeň bodl do ruky nebo nohy, zvedněte ji, abyste snížili otok.
  • Použijte volně prodejné léky, jako jsou antihistaminika nebo kortikoidní steroidy, abyste zmírnili příznaky v blízkosti bodnutí.
  • V případě potřeby zvažte užití paracetamolu ke zmírnění bolesti.

Příznaky, které nezmizí po několika hodinách, nebo dokonce dnech, je třeba léčit trochu agresivněji – možná budete potřebovat určitý lék na předpis, například steroid, jenž zmírní zánět. Berte také na vědomí, že sršeň nezanechává žihadlo, takže ho nebudete muset odstraňovat jako při bodnutí včelou.

Po identifikaci hmyzího bodnutí je čas na léčbu. Voda a mýdlo snižují riziko infekce

lymfa
Fotografie: Freepik

Alergické reakce

Bodnutí sršněm, které vyvolá alergickou reakci nebo anafylaxi, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud víte, že jste na žihadla alergičtí, a máte u sebe epinefrinové pero (Epi-Pen), okamžitě ho použijte (látku aplikujte injekcí do stehna). Pozor byste si měli dávat především v případě, kdy se objeví anafylaxe – tehdy je nutné co nejdříve přivolat rychlou pomoc.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]