Křečové žíly zbytečně hyzdí vzhled nohou. Mezi účinné prvky pro jejich odstranění patří i pohyb nebo vláknina

Fotografie: Freepik

Křečové žíly jsou nepříjemný problém, který může mít dopad jak na vaše zdraví, tak i estetiku. Pokud je na sobě rozpoznáte, vyzkoušejte domácí léčbu.  

Křečové žíly mohou mít vliv nejen na vaše zdraví, ale jak potvrzují mnozí pacienti, tak i estetiku. Většina lidí, kteří jimi trpí, proto často vyhledávají účinné způsoby, jak se jich zbavit. Naštěstí si však můžete pomoci poměrně snadno, a to osvojením určitých návyků zdravého životního stylu – podle lékařky Alana Biggers se nejvíce vyplatí zaměřit na pravidelný pohyb a kvalitní stravu.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita je obecně důležitá pro udržení zdravého těla a správného chodu vašeho organismu. Pokud se na tento faktor zaměříte, můžete se také snadněji zbavit přítomnosti křečových žil. Čím více se totiž budete pohybovat, tím lépe bude vaše krev cirkulovat a dostane se snadněji z poškozených žil zpět do srdce. Skvěle se v tomto případě osvědčila zejména pravidelná chůze, jízda na kole a plavání.

Potraviny bohaté na vlákninu a s obsahem flavonoidů

Vláknina je důležitá složka, bez které se zdravé tělo neobejde – jak například uvádíme na webu ZdravéStravování, skvěle pomáhá léčit ztukovatění jater. Co se však týče křečových žil, je důležitá především díky své schopnosti zlepšovat funkci trávicího systému a snižovat riziko vyvíjení silného tlaku v břiše, jenž by mohl zhoršit poškozené žilní chlopně. Mezi potraviny, které ji obsahují, patří zejména ořechy, semínka, ovoce a zelenina a také celozrnné výrobky.

Dalšími užitečnými potravinami jsou podle lékařky Debry Rose Wilson ty, které obsahují flavonoidy. Jedná se totiž o účinné antioxidační složky, jež pomáhají zlepšovat krevní oběh, snižují arteriální krevní tlak a uvolňují průchod krve cévy – to vše může vést nejen k léčbě křečových žil, ale také ke snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Patří mezi ně zejména cibule, česnek, špenát, brokolice, citrusové plody, bobule a také například jablka.

Šance na výskyt křečových žil se s rostoucím věkem zvyšuje. Boj s nimi je vhodné zahájit už preventivně

ovoce a zelenina v košíku
Fotografie: Pexels

Bylinné přípravky

Pomoci vám dokážou také některé bylinné přípravky, které většinou pacienti užívají ve formě perorálních doplňků stravy nebo tropických flebotonik. Doporučuje se zejména extrakt z hroznových jader a přípravky obsahující rutosidy – ty mohou snižovat příznaky žilní nedostatečnosti a stejně tak zmírňují otoky, křeče a neklidné nohy. Dále se dobře osvědčily také třezalka tečkovaná a gingko biloba.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]