Tlusté střevo lze zbavit toxinů podomácku a přirozeně. Poradí si s nimi i slaná voda a vláknina

Fotografie: Depositphotos

Zdravé tlusté střevo je klíčem k celkovému pohodlí a vitalitě. Můžeme jej snadno očistit od toxinů a podpořit jeho správnou funkci.

Tlusté střevo hraje klíčovou roli v trávicím procesu a vstřebávání živin z potravy. S nízkým obsahem vlákniny, špatným stravovacím návykem a nedostatkem pohybu se však mohou v tlustém střevě hromadit odpadní látky, což může vést k různým zdravotním problémům, jako je například zácpa, sděluje Debra Rose Wilson. Domácí očista tlustého střeva je jedním z přístupů, které mohou pomoci odstranit nahromaděné toxiny a podpořit zdraví trávicího systému.

Konzumace vlákniny

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak podpořit zdraví tlustého střeva, je zvýšení příjmu vlákniny, radí doktorka Wilson. Ta je totiž klíčová pro správné fungování trávicího systému a pomáhá udržovat střevní pohyb, na ZdravémStravování jsme o množství vlákniny ve stravě už dříve psali. Konzumace potravin bohatých na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, jako jsou ovesné vločky, celozrnné produkty, luštěniny, ovoce a zelenina, může pomoci s pravidelným vyprazdňováním a zlepšit také střevní mikrobiom, jak dokládají studie.

Pitný režim

Dostatečný příjem tekutin je klíčový pro správné fungování střevního traktu a odplavování nežádoucích látek z těla. Pití dostatečného množství vody pomáhá udržovat stolici vláčnou a usnadňuje průchod tlustým střevem. Studie z roku 2016 prokázala, že pití vlažné vody podporuje trávení. Doporučuje se pít minimálně 8 sklenic vody denně a vyhýbat se nadměrné konzumaci kofeinu a alkoholu, které mohou dehydratovat.

Vědci varují před novým typem viroidu, který má na střeva nevyhnutelný dopad

Probiotika

Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které přispívají k rovnováze střevní mikroflóry a podporují zdraví trávicího systému. Lékař Grant Tinsley uvedl, že konzumace potravin bohatých na probiotika, jako jsou jogurty, kvašená zelenina nebo probiotické doplňky, může pomoci při očistě tlustého střeva od odpadních látek a podpořit jeho správné fungování.

probiotika, mléko, sklenice
Fotografie: Freepik

Proplachování slanou vodou

Alternativou k očištění tlustého střeva může být výplach slanou vodou. Tato metoda by mohla být vhodná pro jedince trpící zácpou a nepravidelným střevním traktem. Studie z roku 2018, kterou zveřejnil časopis Biomedical, zkoumala účinnost roztoku fosforečnanu sodného při očistě tlustého střeva. Tato studie rovněž hodnotila očistu fyziologickým roztokem v souvislosti s přípravou na kolonoskopii. Vhodnost této metody je však lepší probrat s vaším lékařem.

Detoxikační diety

Někteří lidé se rozhodnou pro detoxikační diety, které zahrnují konzumaci pouze určitých potravin nebo nápojů po určitou dobu, aby pomohly tělu vyčistit se od toxinů, jak zmiňuje odbornice na výživu Adda Bjarnadottir. Tyto diety často zahrnují konzumaci čerstvého ovoce, zeleniny, bylinných čajů a šťáv. Před započetím detoxikační diety je však vhodné poradit se s lékařem nebo výživovým poradcem, aby se zabránilo možným nežádoucím účinkům a zajistilo, že dieta poskytuje potřebné živiny.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]