Doporučené potraviny, které pomáhají odstranit nahromaděné toxiny v tlustém střevě

Fotografie: Depositphotos

Nebezpečné toxiny jsou v dnešní době všude kolem nás. Jejich hromadění v těle však může mít závažné dopady na vaše zdraví.

Toxiny, které se usazují v tlustém střevě, narušují zásadní funkce vašeho trávicího traktu, a to zejména vstřebávání živin, odstraňování odpadu a negativně ovlivňují prospěšné bakterie ve střevech, což je důvod, proč je někdy tak obtížné zhubnout. Kromě toho mohou také vést k řadě onemocnění, včetně rakoviny – proto je důležité zavést do svého každodenního života určité návyky, které vám pomohou jejich hromadění účinně zabránit, říká lékařka Kelsey Trull.

Pijte dostatek vody

Tlusté střevo potřebuje dostatek vody, aby se dokázalo úspěšně zbavovat odpadu a nahromaděných toxinů. Kromě toho nedostatečný příjem tekutin může vést také k dehydrataci, což je obecně závažný problém, který může mít závažné dopady na vaše zdraví. Abyste svému trávicímu traktu dopřáli tu nejlepší péči, pijte každý den alespoň 2–3 litry vody.

Švestková šťáva

Švestková šťáva je díky svému bohatému množství vlákniny a antioxidantů skvělým prostředkem, který přirozeně čistí tlusté střevo. Abyste získali ty nejlepší výsledky, zařaďte ji do svého každodenního jídelníčku, a to ihned ráno před snídaní a poté odpoledne, například ke svačině.

Fotografie: Pexels

Jezte hodně vlákniny

Pokud si chcete zachovat svůj trávicí trakt v co nejlepší kondici, měli byste obecně konzumovat dostatek vlákniny. Mezi nejlepší zdroje patří například avokádo, kapusta, fíky, bobulovité ovoce nebo také ovesné vločky. Všechny tyto potraviny navíc obsahují řadu antioxidantů, které přirozeně čistí tělo od nahromaděných toxinů.

Citronová šťáva

Citronová šťáva je bohatým zdrojem vitamínu C a disponuje silnými antioxidačními účinky, které přirozeně čistí střeva od usazených toxinů. Kromě toho mají citrony také schopnost urychlovat metabolismus, čímž zefektivňují vylučování odpadních látek z těla. Pro získání těch nejlepších výsledků pijte každé ráno vymačkanou šťávu z jednoho citronu – můžete ji například smíchat také s medem.

Probiotické potraviny

Probiotika jsou zdravé bakterie, které skvěle prospívají trávicímu traktu. Ovšem kromě toho, že usnadňují proces trávení, také regulují toxiny a špatné bakterie, jež ucpávají tlusté střevo. Pro přirozené obnovení hladiny těchto důležitých živin zařaďte do svého jídelníčku více jogurtů, nakládaných okurek či nakládaného zelí a kefíru.

Fotografie: Freepik

Lněná semínka

Lněná semínka obsahují bohaté množství omega-3 mastných kyselin, které mají schopnost čistit tlusté střevo, a navíc podporují kardiovaskulární systém. Kromě toho jsou také zdrojem vlákniny, a to mnohem více než jakékoliv jiné obiloviny. Jde navíc o univerzální potravinu, již můžete přidat do téměř každého jídla.

Zázvorový čaj

Zázvor má schopnost zahřívat tělo, čímž napomáhá procesu trávení a pohybu střev. Navíc disponuje řadou silných antioxidantů, které přirozeně čistí tělo od nahromaděných toxinů a podporují imunitní systém. K přípravě čaje budete potřebovat 5 sklenic vody, čtvrt lžičky kurkumy a 2 lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru – vodu jednoduše nechte vařit a poté do ní vmíchejte obě ingredience. Aby byl tento blahodárný lektvar co nejúčinnější, můžete do něj ještě přidat med, který taktéž skvěle podporuje trávicí ústrojí.

Zdroj: Healthline