Za častou plynatost a přidružený nepříjemný zápach mohou konkrétní návyky, které většina lidí bere jako samozřejmost

Fotografie: Freepik

Asi se vám už někdy stalo, že jste zaznamenali nepříjemný zápach, nebo jste byli sami původci tohoto odéru. Zjistěte, co je jeho příčinou a jak ho eliminovat. Více prozradil lékař Saurabh Sethi.

Ačkoliv jsou střevní plyny zcela přirozené a i jejich vypouštění je fyziologický proces, často se setkávají s veřejným opovržením. Není výjimkou, že lidé, kteří ucítí nepříjemný zápach, ho demonstrativně začnou rozhánět rukama, zacpávají si nos či nastalou situaci hlasitě komentují. I přesto, že je toto chování v rozporu s etiketou, je velmi rozšířené. „Původci zápachu“ se pak rdí a poníženě se omlouvají. Pokud se takové situace stávají i vám, zjistěte, jak můžete zápach napříště eliminovat.

Občasná flatulence není důvodem ke znepokojení

Důvody flatulence (nadýmání, jinak řečeno plynatost) jsou u každého člověka různé. Nicméně dá se vysledovat určitá podobnost, a to zejména je-li spojena s konzumací určitých potravin a nápojů. Plynatost je spojována se špatnou životosprávou. Specifickou skupinu pak tvoří lidé s alergií na laktózu či na lepek, jejichž tělo nedokáže tyto organické látky správně zpracovat.

Fotografie: Freepik

Mezi potraviny, které se řadí k tzv. nadýmavým, patří zejména luštěniny, cibule, česnek, košťálová zelenina, kynuté pečivo a silně kořeněná jídla. Z nápojů jsou to sycené minerální vody a alkohol – z této skupiny pak k nadýmání nejvíce přispívá víno.

Všechny vyjmenované potraviny a nápoje jsou bohaté na síru, která významně ovlivňuje činnost bakterií, které se nacházejí ve vašich střevech. Ty následně produkují zvýšené množství střevních plynů.

Mezi zapáchajícími větry a těmi bez zápachu je rozdíl

Možná jste již někdy přemýšleli o tom, proč některé pšouky zapáchají, zatímco jiné nikoliv. Odpověď je velmi jednoduchá. Příčinu opět hledejte ve stravě a v odezvě střevní mikroflóry na její příjem.

Nejvíce zapáchající plynatostí trpí lidé, kteří si často dopřávají živočišné bílkoviny – zejména maso, ryby a vejce. Tyto potraviny působí na bakterie ve střevech, které při jejich zpracovávání produkují sirovodík – představte si typický zápach shnilých vajec.

Pokud vás plynatost trápí jednou za čas, není důvod k obavám. Ovšem pokud jste ji zaznamenali častěji, je vždy dobré navštívit lékaře a poradit se s ním o možné příčině. Sami se můžete pokusit nadýmání eliminovat několika způsoby. Máte-li sedavé zaměstnání, snažte se provozovat nějakou volnočasovou fyzickou aktivitu, která vám pomůže rozhýbat peristaltiku. Rovněž začněte posilovat břišní svaly a pohlídejte si vyváženost vaší stravy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]