Vědci varují před novým typem viroidu, který má na střeva nevyhnutelný dopad

Fotografie: Depositphotos

Vědci odhalili nový typ viroidu, který pravděpodobně infikuje bakterie žijící v lidských střevech a ústech. S ničím takovým se doposud ještě nesetkali.

Američtí, kanadští a španělští vědci učinili objev, který vám způsobí husí kůži. Nový druh virům, či spíše viroidům podobné entity, jež obývá bakterie žijící v lidských ústech a střevech. Jde o takzvané obelisky, jak je pojmenovali výzkumníci ze Stanfordské univerzity. Dosud není známo, zdali obelisky nějakým způsobem ovlivňují zdraví člověka, ovšem mohly by změnit genetickou aktivitu jejich bakteriálních hostitelů, což by mohlo ovlivnit lidské geny.

Co jsou viroidy

Viroidy samy o sobě nejsou žádnou novinkou. Jedná se o malé smyčky RNA, což je jakési alter ego DNA. Viroidy se od větších virů na bázi RNA odlišují několika způsoby. Postrádají ochranné schránky, které viry používají k obalení vlastního genetického materiálu, a jejich RNA neobsahuje instrukce ke stavbě bílkovin. Poměrně běžně se vyskytují u rostlin.

Obelisky připomínají podlouhlé tyčinky

Už na počátku 20. století rostlinní patologové narazili na smyčky RNA, které nekódovaly žádné bílkoviny, tak byly objeveny viroidy. Vzbudily obrovský zájem, protože interagují s genomy rostlin, někdy zničujícím způsobem, jak uvádí web Science. Tehdy se předpokládalo, že se omezují pouze na rostliny, ale nebylo tomu tak. Název obelisky získaly nové viroidy podlé svého tvaru – připomínají podlouhlé tyčinky.

Borelióza představuje velké nebezpečí: Účinná vakcína by tento problémy hravě vyřešila

viry
Fotografie: Freepik

Nedávné důkazy o viroidních kruhových RNA genomech ukázaly, že se mohou objevit i u zvířat, bakterií a dalších forem života. Výzkumu na Stanfordské univerzitě se zúčastnilo na 32 dobrovolníků, u 17 z nich se našly v ústech obelisky. Část obelisků se objevila i v trávicí soustavě. Jak uvádí LiveScience, některé z těchto obelisků se projevily jako mnohem složitější než běžné viroidy. Byly totiž nositeli informace k produkci enzymu, jenž je důležitý pro replikaci.

Stále není známo, zdali tyto viroidy nějakým způsobem ovlivní lidské zdraví, ale předpokládá se, že mohou mít vliv na střevní mikroflóru a formovat lidský mikrobiom vzhledem k tomu, že dokážou infikovat bakterie. Vědci budou i nadále hledat odpovědi, nyní se zaměří na zodpovězení otázky, zdali jsou viroidy starší než viry. O virech a bakteriích žijících v lidském těle jsme se již zmínili na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]