Těstoviny se mohou hodit i do redukčního jídelníčku

Dřív, když někdo držel dietu, jedl klidně celý den těstovinové saláty s tím, že hubne. Pak nastala v ČR osvěta a potraviny se ocitly na pranýři. Najednou to, co bylo dřív špatné, bylo dobré a naopak. Například vejce. Byla zatracována protože mohou způsobovat vysoký cholesterol. Pak se však zjistilo, že je to přesně naopak a vejce jsou velmi zdravá.

Nebo mléko? Dřív bylo mléko opěvováno, pro svůj vysoký obsah vápníku a doporučováno nejen dětem, ale i starším lidem. Dnes je mléko zatracováno z mnoha důvodů. Ať už jsou to choroboplodné zárodky, hormony nebo informace, že mléko patří mezi kyselinotvorné potraviny a je určeno pouze mláďatům. Podobně na tom jsou těstoviny.

Údajně se do redukčních jídelníčků nehodí a na přílohy se vůbec pohlíží skrze prsty. Jsou to přeci sacharidy navíc. Jak je to tedy s těstovinami?

Oblíbené jsou těstoviny zejména v italské kuchyni, kde jsou považovány spíš jako hlavní pokrm, než příloha. Konzumují se tedy často s omáčkou, polité olivovým či jiným olejem, posypané bylinkami a sýrem.

Pokud i vy máte rádi těstoviny, pak vás potěšíme. Těstoviny jako takové se mohou hodit i do redukčního jídelníčku. Ovšem záleží, jak jsou připravovány a v jakém množství je člověk konzumuje. Mimo rozumného množství smetany, sýra, oleje bychom neměli zapomínat i na dostatek bílkovin – ať už rostlinných či živočišných. Tedy tofu a jiné sójové výrobky, vejce, ryby, maso.

Nevhodná kombinace potravin

Problém nejsou těstoviny, ale jejich příprava a konzumace s jinými potravinami, které mohou být tučné. Například lasagne, kde se nachází mimo těstovin tučný sýr, smetana nebo mléko, máslo, mouka – v závislosti na daném receptu. Což je hodně tuků naráz. Nevadí, když si člověk takové jídlo dá občas, ale nemělo by se na talíři objevovat pravidelně.

Nesprávné vaření těstovin

Další věc, kterou možná řada z vás neví, že čím déle těstoviny vaříte, tím se zvětšuje jejich glykemický index. Vařte je tedy pouze na skus a zbytečně je nepřevařujte. S vysokým glykemickým indexem totiž klesá i sytivost, takže hrozí, že budete mít za chvíli hlad.

Jak těstoviny konzumovat?

Vhodné je zaměřit se také na velikost porce. Abyste neměli hlad, můžete těstoviny kombinovat například s dušeným nebo pečeným lososem, tuňákem, kuřecím či krůtím masem, zeleninou, tofu. Zapomeňte na množství oleje a krémové omáčky. Určitě těstovinami také nenahrazujte velikost porce. Přes půlku talíře by měla být zelenina a zbývající polovinu rozdělte na bílkoviny a těstoviny či jinou přílohu. A přednost dejte spíš celozrnným variantám.