Zelenina, která snižuje hypertenzi, udržuje zdraví mozku a má vysoký obsah vitamínů

Fotografie: Pixabay

Chcete mít dobrý tlak, bystrý mozek, malé riziko infarktu a střeva jako namazaný stroj? Pak si pravidelně dopřávejte červenou řepu.

Červená řepa je oblíbená jak lékaři, tak výživovými specialisty. Má nízký obsah tuků a kalorií, ale za to vysoké množství vitamínů a minerálů. Je skvělá jednak pro čištění trávicí soustavy, bojuje proti zánětu, ale umí i regulovat krevní tlak. Můžete ji jíst syrovou, vařenou, pečenou a řepové brownies je orgasmus na talíři.

Složení červené řepy 

Jedná se o kořenovou zeleninu, která lidi uchvacuje svou sytou rudou barvou, když se uvaří. Za syrova je spíše do růžová. Je doporučována lidem s rakovinou, při redukční dietě i jen jako skvělá surovina ve vyváženém jídelníčku. Pokud na ní tělo není zvyklé, může barvit moč do růžova. Což mnoho lidí prvně vyděsí. U pravidelného užívání už se to neděje. 

Fotografie: Freepik

Je nízkokalorická a ze 88 % je tvořenou čistě vodou. Jinak je tvořena vlákninou, sacharidy, fruktózou, najdete i mangan, fosfor, železo a celou řadu vitamínů. Již byla zmíněna její jedinečná barva, díky které je tak zapamatovatelná. Tu ji propůjčuju betanin. Ten také redukuju špatný cholesterol a chrání naše DNA.

Účinky červené řepy na lidský organismus 

Vysoký krevní tlak je nebezpečný. Tento fakt nahrává propuknutí infarktu nebo mrtvice. Pro některé osoby, které jsou i dále zdravotně znevýhodněné, to může být poslední cesta z domova. Proto je vhodné červenou řepu zařadit mezi své oblíbené pokrmy. Ovlivňuje řadu orgánů.

Fotografie: Freepik
  1. Pozitivně ovlivňuje trávicí soustavu. Má hodně vlákniny, takže pomáhá střevům být v optimálním chodu. Předchází zácpě, pomáhá čistit střeva a snižuje obezitu.
  2. Umí rozšířit cévy a tím dostat více kyslíku do mozku. To má za následek zlepšení kognitivních funkcí, mentální stav a zlepšuje paměť.
  3. Díky jejímu složení a pravidelnému užívání bude vaše imunita nezničitelná. Vitamín A pošle bílé krvinky na boj s infekcí a vysoká dávka železa pomůže rozvést krev s kyslíkem do všech orgánů a cév.
  4. Červená řepa obsahuje hodně dusičnanu. To pozitivně snižuje krevní tlak. Děje se tak ještě v den konzumace červené řepy, konkrétně již po několika hodinách. Dík oxidu dusnatému pomáhá rozšiřovat cévy, snižovat tlak na stěny a hypertenze klesá.

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]