Cukru byste neměli za jeden den přijmout příliš vysoké množství. V některých potravinách je přitom celodenní dávka

Fotografie: Unsplash

Jelikož byste příliš vysokou konzumací cukru mohli rapidně přibrat, nedoporučuje se ho za den přijmout více, než je stanovené množství.

Všeho moc škodí a u jídla tomu není jinak. Správně byste měli ke své váze, výšce a věku či případným dalším proporcím konzumovat adekvátní množství všech látek. Sportovci si například hlídají i příjem bílkovin a tuků, vám bude stačit kontrolovat cukry. Zejména ty totiž stojí za přibíráním na váze a kromě toho mohou způsobovat i další zdravotní komplikace. Proto byste neměli překračovat nejvyšší doporučenou denní dávku, říká výživová specialistka Kim Rose.

Fotografie: Unsplash

Není cukr jako cukr

Pokud byste chtěli stanovit, jaké přesné množství cukru může jedinec během dne přijmout, pravděpodobně byste selhali. Rozdíl totiž bude v bílém rafinovaném kostkovém cukru, v tom třtinovém, ovocném a v medu. Co se týče uměle přidaného cukru, uvádí se jako strop 25 gramů denně. Tato hranice však nemusí být stejná pro všechny a také nemusí platit po celý život nezměněná o jedinou kostku cukru.

Fotografie: Unsplash

Pokud přijmete během dne vyšší množství přírodních sacharidů, pravděpodobně se vám nic nestane. Tento cukr je pro tělo přirozený a náš organismus si na něj postupně navykl, ovoce si tak můžete dopřávat opravdu hodně. Problémem dnešní doby je však rafinovaný cukr, který se přidává do potravin kvůli chuti či z jiných důvodů. Raději byste proto namísto ovocného džusu měli sáhnout po samotném čerstvém plodu.

Rozdíl ve váze, výšce a metabolismu

Možnost přijímat jisté množství cukru ovlivňuje spousta faktorů. Nejčastěji za tím bude genetika a naše přirozené předpoklady, jako je například metabolismus. Ten označuje schopnost našeho těla zpracovávat potravu, mimo jiné tedy i nakládání s cukry. Lidé s rychlejším metabolismem mohou přijmout větší množství sacharidů a téměř nepřibrat, ti s pomalejším pak mohou jíst méně, avšak v důsledku stejně ztloustnou.

Fotografie: Unsplash

Od zmíněných 25 gramů cukru vás navíc více odsune větší váha a výška. Jednotlivci s robustnější tělesnou stavbou potřebují i více živin, mezi nimiž bude logicky i cukr. Zatímco pro osoby drobnějšího vzrůstu tak bude 23 g nejvyšší únosná míra, vyšší jedinci mohou snést i 27 g bez jakýchkoliv potíží. Výjimku však tvoří diabetici, pro něž obyčejná pravidla pro příjem cukru neplatí a musí se radit přímo s lékařem.

Vyvarujte se přeslazeným pokrmům a nápojům

Dnes je zcela běžná distribuce řady sladkostí, které se těší veliké oblibě zejména u dětí. Ty se pak mohou již jako malé stát závislé na cukru, časem ho však budou potřebovat stále více, bez něj budou nesoustředěné a s ním hyperaktivní. V pubertě jim navíc může zhoršit akné a vyrážky, starším lidem pak dříve přivodí vrásky. V takovém litru coly je přitom obsaženo množství rafinovaného cukru na 4 dny dopředu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]