Pravidla zdravého stravování aneb jak být FIT

Není jídlo jako jídlo. Proto také každý, kdo jí pravidelně ovoce a zeleninu nemůže říci, že se zdravě stravuje. Příkladem může být smažený květákový řízek. Zelenina to je, ale způsob přípravy tohoto pokrmu už se za zdravý označit nedá.

Proto jsme se rozhodli připravit vám pravidla zdravého stravování. To zda se tím budete řídit už je na vás. Určitě vás nenutíme, berte tento článek pouze jako vodítko či průvodce. Pravdou však je, že jídlo ovlivňuje fyzické i psychické zdraví člověka.

O jídle přemýšlejte

Pokud chcete zdravě jíst, pak vám poradíme jednu zásadní věc. O jídle vždy předem přemýšlejte. Pokud sáhnete do lednice s tím, že něco vznikne, ne vždy to musí být to pravé ořechové. Připletou se navíc zlobivé tuky, rychlé cukry a se zdravým stravováním je amen. Proto je vhodné den předem vědět, co chcete následující den konzumovat.

Nepřejídejte se

Jez do polosyta, pij do polopita. Něco na tom bude. Nacpat si břicho a cítit pak, jak tlačí kůže na břiše, jako by byla o číslo menší, není moc správné. Stejně tak není vhodné nedodržovat pitný režim a snažit se pak vypít půl litru tekutin naráz.

Alkohol s mírou

Alkohol s mírou (nikoliv s Mírou). Alkohol zkrátka do zdravého stravování nepatří – tedy ne ve větší míře. Sklenička piva po obědě nebo dvojka červeného po dobré večeři nijak neublíží. Ba naopak. Ale je opravdu nutné držet se toho … s mírou.

Na jídlo mějte čas

Jíst někde „na stojáka“ nebo v poklusu vede k nadváze a nezdravému trávení. Na jídlo si udělejte čas, pořádně ho rozžvýkejte a vychutnejte si jej. Uvidíte, že jakmile toto začnete dodržovat, sníte i mnohem menší porce.

Konzumujte jídlo

Na mysli máme, jezte opravdové jídlo (nikoliv to průmyslově zpracované a polotovary). Vyhnete se tak rafinovaným cukrům, ztuženým tukům, chemii, rafinované mouce (čím bělejší, tím rychlejší cesta do hrobu) a dalším neřádům, které nijak lidskému tělu neprospívají.

Jezte syrové jídlo

Jak jsme již uvedli, není jídlo, jako jídlo. Snažte se konzumovat ovoce, zeleninu, pokud možno v syrovém provedení. Nikdo po vás nechce, abyste se zakousli do brambory. Ale mnoho druhů zeleniny se dá konzumovat i bez vaření. I ten květák!

Sacharidům se nevyhýbejte

Sacharidy, bílkoviny, vláknina i tuky. To vše lidské tělo potřebuje. Někteří lidé udělali ve snaze o hubnutí ze slova „sacharidy“ úplného strašáka. Tak těch se bát opravdu nemusíte! Pokud je budete jíst (ne se jimi ládovat), přidáte i další jmenované kamarády – bílkoviny, vlákninu, tuky a pohyb, pak se opravdu není čeho obávat. Sacharidů se většinou bojí ti, kteří se bojí zvednout i zadek z gauče. To vy určitě nejste…

Dodržujte pitný režim

Mimo stravování je důležitý i pitný režim. Kolik toho máte vypít, vám neprozradíme, protože je to zcela individuální. Do příjmu tekutin nepatří jen vypitá sklenka vody, ale i konzumace ovoce a zeleniny, polévka apod. Pít však v okamžiku, když se hlásí žízeň o slovo, není správné. Tekutiny doplňujte v průběhu dne.

Obrázek: pixabay.com