Jasné příznaky měsíc, týden, den i hodinu před smrtí, které rozpozná i laik. Tyto signály zachraňují životy

Fotografie: Depositphotos

Pokud na svém blízkém zaznamenáte tyto příznaky, pravděpodobně se jeho dny chýlí ke konci. Odborníci prozradili, jak poznat, zda přichází obávaná smrt.

Smrt je pochmurné téma, o kterém se neradi bavíme. Bohužel je však přirozenou součástí života a každý by s ní měl počítat. Často se ale ptáme, co vlastně člověk pociťuje, když se blíží jeho konec. Odpovědi na tuto otázku nedávno sdílel polský web Fakt, který upozorňoval na typické známky, jež se u pacientů objevují v posledních dnech či měsících.

Známky blížícího se konce

Podle lékařky Carissa Stephens existuje hned několik známek, které mohou poukazovat na blížící se konec života. Díky jejich rozpoznání však budete moci danému člověku pomoci prožít poslední dny v klidu a míru a společně se s ním připravit na jeho odchod. Nejčastější známkou je především častější usínání, ke kterému dochází v důsledku snížené konzumace jídla a pití – umírající lidé často již nemají potřebu konzumovat tolik jídla a tekutin, což omezuje jejich tělesné funkce.

Dále pak v posledních měsících života klesá zájem člověka setkávat se s lidmi, a tak se stahuje ze společnosti. Důvodem je pravděpodobně potřeba pacientů prožít své poslední dny v klidu a míru – jediní lidé, o jejichž přítomnost většinou v posledních dnech skutečně stojí, je rodina a ti nejbližší. Co se týče změn vzhledu, často se mohou na jejich těle objevovat zmodrání nohou nebo paží a také jsou patrné zostřené rysy obličeje.

Nízká srdeční frekvence a zpomalené dýchání

Typické známky, které můžete na umírajícím člověku rozpoznat, jsou poté nízká srdeční frekvence a také zpomalené dýchání. K tomu dochází zejména v důsledku snížené potřeby čerpat kyslík ze vzduchu a minimální funkce orgánů, jako jsou plíce nebo trávicí trakt – mimo jiné také dochází ke změnám v pohybu střev, což může vést k samovolnému úniku stolice a její nepravidelnosti. Je ovšem zajímavé, že zatímco starší lidé se stávají uzavřenými a mlčenlivými, mladší lidé, kteří se blíží smrti, mohou být upovídanější než obvykle.

„Čára smrti“ na nehtech vás varuje před nebezpečným onemocněním

starší žena
Fotografie: Pexels

Samozřejmě je důležité zmínit, že abyste zjistili, zda váš blízký brzy zemře, je nezbytné dlouhodobě sledovat to, jak se chová a zda se potýká s některými z výše uvedených příznaků. Ty se navíc mohou objevit nejen hodiny či dny před smrtí, ale klidně i týdny. O dalších typických známkách blížícího se konce jsme vás na webu ZdravéStravování již několikrát informovali.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]