Když tělo poptává více vitamínů: Mezi spolehlivé příznaky patří šupinaté skvrny nebo lupy

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek vitamínů je nebezpečný problém, který se může snadno podepsat na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte tyto příznaky, raději se poraďte s lékařem.

Nedostatek vitamínů je nebezpečný problém, který byste nikdy neměli ignorovat. V krajních případech byste se totiž mohli potýkat s nepříjemnými příznaky, jako je časté vypadávání vlasů, bolavé vředy v ústech nebo také špatné vidění. Je proto důležité, abyste byli vždy na pozoru a v případě rozpoznání jakýchkoliv změn raději kontaktovali svého praktického lékaře, říká doktorka Alina Petre.

Křehké vlasy a nehty

Lámavost vlasů a nehtů může způsobovat celá řada faktorů, včetně nedostatku důležitých vitamínů. Jedná se zejména o biotin, známý také jako vitamin B7, který pomáhá tělu přeměňovat potravu na energii. Ke snížení jeho hladiny dochází velmi zřídka, ovšem pokud se tak stane, můžete se potýkat právě s tímto nepříjemným příznakem, který může mít velký dopad na váš vzhled.

Vředy v ústech

Léze v ústech a jejich okolí mohou částečně souviset s nedostatečným příjmem některých vitamínů nebo minerálů, jako je zejména železo a vitamín B. Tento nepříjemný problém může často vést k bolestem a nepříjemným pocitům, a proto není vhodné ho ignorovat. Jakmile ho proto rozpoznáte, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, zda je všechno v pořádku.

Krvácení dásní

Krvácení dásní je další nepříjemný problém, jehož příčinou může být strava s nedostatkem vitamínu C. Tato živina totiž hraje důležitou roli při hojení ran a podpoře imunitního systému, přičemž působí jako antioxidant a pomáhá předcházet poškození buněk. Je také důležité brát na vědomí, že si ho tělo nedokáže vytvořit samo, takže jediným způsobem, jak si udržet jeho dostatečnou hladinu, je příjem správných potravin.

dásně zuby
Fotografie: Freepik

Zdravé kořínky pro krásné vlasy. Jejich vypadávání je možné omezit na minimum

Špatné noční vidění

Nedostatek vitamínu A je často spojován s problémy se zrakem, a to zejména co se týče šerosleposti, která snižuje schopnost lidí vidět při slabém osvětlení nebo ve tmě. Důvodem je především skutečnost, že je tato sloučenina nezbytná pro tvorbu rodopsinu, pigmentu, který se nachází v sítnici očí a pomáhá vidět v noci.

Šupinaté skvrny a lupy

Svědivá a šupinatá pokožka nebo také lupy jsou dalším nepříjemným problémem, za kterým může stát nedostatek určitých vitamínů. Pokud se tedy s příznakem potýkáte často, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, zda je u vás vše v pořádku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]