Tak trochu ostrá dieta, která dostane metabolismus do varu. Okořeňte si život a zhubněte

Fotografie: Depositphotos

Pálivá jídla jsou nejen skvělým ozvláštněním stereotypního jídelníčku, ale jsou také vynikajícími pomocníky v procesu hubnutí. Nebojte se trochu koření navíc, nakopnete svůj metabolismus.

Bez koření se v kuchyni neobejdete. Je ideálním pomocníkem, jak z obyčejného pokrmu vytvořit gastronomickou pochoutku. Navíc je skvělým prostředkem, jak snížit spotřebu soli, což je důležité pro vaše zdraví. Existují však i koření, která jsou dobrá nejen pro vaše chuťové buňky, ale nabízejí i své léčivé vlastnosti. Některá podporují trávení, jiná zase aktivují metabolismus a eliminují tělesný tuk. Chcete-li udělat něco pro své zdraví, nebojte se chilli papriček, radí lékařka Natalie Butler.

Pikantní jídla podporují zdraví i hubnutí

Přidání chilli do jídel může učinit výsledné pokrmy zábavnější, zdravější a také účinnější při snaze zhubnout. Kořeněná jídla totiž díky svým vlastnostem pomáhají urychlovat metabolismus a vyloučit více tuku z těla. Rychlejší metabolismus pomáhá spálit více kalorií za mnohem kratší dobu, než jste běžně zvyklí.

I přes to je však důležité zmínit, že pikantní jídla nejsou sama o sobě řešením nadváhy nebo přebytečných kil. Jediný způsob, jak trvale zhubnout, je spálit více kalorií, než zkonzumujete, takže začlenění kořeněných jídel do jídelníčku je jen malou, leč účinnou pomocí. Zdravá strava, pohyb a kvalitní spánek jsou základními pilíři pro efektivní hubnutí. Vše ostatní je jen drobná pomoc.

Za všechno může kapsaicin

Jak už bylo řečeno, samotná konzumace kořeněných jídel k hubnutí nestačí. Ve skutečnosti neexistuje žádné jídlo, které by samo o sobě dokázalo vyřešit nadváhu, obezitu nebo pár přebytečných kil. Pikantní jídla však nepřímo pomáhají cestu k cíli zkrátit. Za všechno může kapsaicin, látka obsažená v pálivých potravinách, která zvyšuje tělesnou teplotu a nutí tělo pracovat tvrději, aby se vrátilo zpět do svého normálu.

Fotografie: Pexels

Během tohoto procesu vydáváte energii, a proto spalujete více kalorií. Kořeněná jídla mohou zrychlit metabolismus až o 25 %. Dále bylo prokázáno, že kapsaicin má schopnost stimulovat některé bílkoviny, a tím i spalovat tuky. Navíc chilli papričky zvyšují pocit sytosti, takže nebudete delší dobu pociťovat hlad a vyhnete se nezřízenému pojídání všeho možného, co vám přijde pod ruce.

Další koření vhodná pro pomoc při hubnutí

Existuje mnoho koření, která můžete přidat do svých pokrmů, snažíte-li se zhubnout. Ideální je kurkuma, kari, tabasco, kmín, pepř nebo zázvor. Všechna tato koření, kromě toho, že jsou pálivá, pomáhají při hubnutí díky svým dalším vlastnostem. Například pepř a zázvor podporují trávení, stejně tak kurkuma má na naše střeva blahodárné účinky. Vyzkoušejte a sami uvidíte.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]