5 návyků zdravého životního stylu – trénujte tělo i mozek

Zdravý životní styl nemusí znamenat nic obtížného, co by nezvládl každý. Hektický životní styl a nekvalitní potraviny přispívají k rozvoji různých onemocnění a předčasnému stárnutí. Je-li ve vašem zájmu žít zdravý život a stárnout, bez toho aniž byste museli do sebe házet hrst léků, pak určitě stojí tento článek za pozornost.

Fyzická aktivita

Nejdůležitější zvyk je přijmout fyzickou aktivitu za svou a věnovat se jí pravidelně. Nejsnáze to jde tehdy, najdete-li si takový druh pohybové aktivity, který vás opravdu baví. Může jít o svižné procházky, běh, plavání, tanec, cvičení s míčem, pružinami, jóga, jízda na kole a mnoho dalších aktivit. Cvičit můžete i doma, když budete mít chvilinku. Vřele je doporučováno i protahování celého těla. Stáhněte si některou z aplikací na cvičení, najděte si online trenéra, inspiraci pro cviky na youtube. Možností máte dostatek.

Ovládněte porce

Ovládáte vy jídlo nebo jídlo ovládá vás? Přejít na zdravější styl stravování není vůbec složité. Každý člověk intuitivně tak nějak ví, co je zdravé a co škodí. Než přejdete na vyloženě zdravé stravování, bohatě vystačí, když převezmete kontrolu nad porcí jídla. Určitě potřebujete 5 knedlíků, hutnou smetanovou omáčku a flákotu masa přes celý talíř, když nepracujete fyzicky, ale sedíte celý den v kanceláři?

Odstraňte nezdravé návyky

Dát si večer jednu sklenici vína je docela v pořádku. Vypít však celou láhev už v pořádku není. Kouřit jednu cigaretu za druhou také není v pořádku. Začněte používat svou hlavu a než něco vypijete či sníte, přemýšlejte, jaký užitek z toho vaše tělo bude mít. Postupně pak odstraňte veškeré nezdravé zlozvyky a nahraďte je zdravými, které vám budou ovšem příjemné. Možná, že zjistíte, že namísto vína je skvělá domácí limonáda apod.

Trénujte svou mysl

Zdravý životní styl není jen o dobrém a zdravém jídle a cvičení, ale také o procvičování mozku. Studie prokázaly, že lidé, jež denně cvičí svůj mozek, mají tendenci žít delší a mnohem šťastnější život. Můžete luštit křížovky, řešit hádanky anebo zkusit něco psát. Učte se novým věcem, přihlaste se do kurzu.

Pozitivita

Život ve zdravém těle si užijete jen tehdy, je-li i vaše emoční stránka zdravá. Buďte často s těmi, které milujete, na místech, které máte rádi, najděte si koníčky a dělejte věci, které vás činí spokojenými, šťastnými a radujte se, že jste zdraví a můžete být součástí něčeho tak velkého a úžasného.

Obrázek: pixabay.com