Tajemství hubnutí: Faktory, které výrazně ovlivňují úspěch či neúspěch

Fotografie: Freepik

Krásná a štíhlá postava je v dnešní době sice považována za určitý společenských statut, její význam je však mnohem důležitější pro zdraví jednotlivce, jelikož tělesná hmotnost ovlivňuje veškeré procesy, které v těle probíhají. Zvýšení hmotnosti se tak může nepříjemně projevit na dalších životních procesech a vést k řadě civilizačních nemocí.

Ideální je kontinuálně udržovat stálou váhu, jste-li typem člověka, kterému se rychle mění tělesně proporce, máte snahu o zhubnutí pravděpodobně na denním pořádku. Nedaří-li se vám dosáhnout nastavených cílů hubnutí a tělesná hmotnost vám ze dne na den výrazně skáče, měli byste se zamyslet, zda dodržujete všechny potřebné postupy.

Co ovlivňuje správné hubnutí

Chcete-li zhubnout, je potřeba se zaměřit na veškeré oblasti vašeho života, které tělesnou hmotnost ovlivňují. Nejedná se pouze o typ a množství stravy, kterou jíte, ale také jakým způsobem přistupujete k pracovnímu i soukromému životu a jeho aspektům. Pojďme se podívat, co všechno by mělo být bráno v úvahu.

Životní styl

Hubnutí by nemělo být samostatným cílem, kvůli němuž na nějakou dobu změníte své návyky. Zdravý životní styl vám nejenže pomůže dosáhnout perfektní postavy, ale také ji udržet. Pokud chcete být v hubnutí úspěšní, měli byste přijmout jednotlivé aspekty zdravého životního stylu za své a důsledně je dodržovat i poté, co dosáhnete cíle.

Velikosti porcí

Množství jídla, které jste schopni najednou sníst, vaše tělo rozhodně ovlivňují. Jíte-li veliké porce, tělo si ukládá zásoby, jelikož je není schopné ihned zpracovat. Malé porce jsou samozřejmě vhodnější, při hubnutí byste ovšem neměli přejít na jejich drastické snížení, jinak budete mít neustále hlad – zmenšujte porce postupně.

Rychlé občerstvení

Jste-li zvyklí stravovat se ve stáncích nebo restauracích s rychlým občerstvením, klidně v tom můžete pokračovat, je ovšem nutné si vybírat jídlo, které je kvalitní a s vysokým obsahem nutričních hodnot.

Doba jídla

Mnoho lidí se při hubnutí přes den trápí malými porcemi a poté všechno dohání v noci (kdy nemohou kvůli hladu spát). Před spaním y člověk jíst neměl, jelikož jsou ve spánku všechny procesy zpomalené a tělu velmi dlouho trvá, než se s porcí vyrovná. Ideální je jíst naposledy 3 hodiny před spaním.

Pravidelné cvičení

Cvičení a sportování patři ke zdravému životnímu stylu. Důležité je vždy udržovat alespoň minimální pohybovou aktivitu, která odpovídá denní dávce jídla, jíž potřebujete spálit. Pravidelné cvičení je tak nezbytnou součástí procesu hubnutí a mělo by být zachováno i v případě, že již na správnou váhu dosáhnete.

Fotografie: Freepik

 Moderní technologie

Přestože jsou moderní technologie spíše považovány za jednu z příčin narůstající hmotnosti lidstva, můžete jich při hubnutí velmi dobře využít. Stačí zvolit vhodnou aplikaci, která vás bude v jídle, cvičení a dalších aktivitách hlídat a pomáhat vám dodržovat správné návyky.

Optimální výživa a počet kalorií

Zdravé jídlo nemusí být nutně bez chuti nebo velmi zvláštních kombinací chuti. Mělo by se jednat spíš o pestré a vyvážené jídlo, které může obsahovat jednotlivé složky, jež se podepisují na velikosti našeho oblečení (tuk, cukr, sůl), pouze v omezené míře.

Vždy je na vás, jaký typ pokrmu zvolíte, zkuste se ovšem vyvarovat jídel s velkým obsahem některé nezdravé složky. Pokud mžete, sledujte v jídle obsah kalorií, který vám pomůže udržovat stabilní úroveň stravování.

Postupné hubnutí

Chcete-li dosáhnout a udržet si štíhlou a pevnou postavu, je potřeba na to jít postupně. Rychlé hubnutí se obvykle projeví bumerangovým efektem a zároveň může mít velmi nepříjemné důsledky, co se týká zdraví. Dělejte veškeré změny pomalu a v malých dávkách, aby si na ně tělo postupně přivykalo a adaptovalo se.

Fotografie: Pixabay

Podpora okolí

Snažíte-li se zhubnout, je také velmi důležité, jakým způsobem k tomu přistupují vaši blízcí. Vysvětlete jim, jak moc je to pro vás důležité a že potřebujte jejich podporu. Mnohem jednodušeji se pak budete vyrovnávat s případným dílčím neúspěchem.

Léky a nápoje na hubnutí

Tyto přípravky mohou vaší snaze částečně pomoc, vždy však vyžadují kompletní přehodnocení životního stylu. Ten je nutné přijmout a dodržovat tak, aby byl výsledek hubnutí trvalý.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]