Na živiny bohaté ovoce je i přes svou sladkost vhodné konzumovat při hubnutí

Fotografie: Depositphotos

Některé druhy ovoce vám díky svému obsahu účinných živin pomohou snadněji zhubnout. Jsou navíc dobře dostupné a nepřijdou vás na mnoho peněz.

Mnoho druhů ovoce má nízký obsah kalorií, přičemž jsou zároveň bohaté na řadu užitečných živin, a to včetně vlákniny, která je obzvláště prospěšná pro hubnutí. Stejně tak stojí za zmínku, že některé z nich mohou zvyšovat pocit sytosti a dodají vám potřebnou dávku vitamínů a dalších živin, jež podporují celkové zdraví těla. Pokud tedy přidáte do svého jídelníčku ty správné plody, budete se moci těšit ze snadnějšího hubnutí – plno z nich totiž pomáhá podporovat právě tento proces, říká doktorka Amy Richter.

Šťavnatý grapefruit

Grapefruit bývá často spojován s dietami a hubnutím, a to z velmi dobrého důvodu. Již jedna půlka tohoto lahodného ovoce, tedy zhruba 125 gramů, obsahuje pouhých 37 kalorií, přičemž vám dodá 51 % denní hodnoty vitamínu C a určité množství vitamínu A. Stejně tak disponuje velmi nízkým glykemických indexem, což znamená, že pomaleji uvolňuje cukr do krve. To samo o sobě napomáhá hubnutí a udržení zdravé hmotností – stejně tak stojí za zmínku, že jeho konzumace snižuje množství tělesného tuku.

Fotografie: Pixabay

Jablka

Jablka mají stejně jako grapefruit nízký obsah kalorií (zhruba 116 kalorií) a vysoký obsah vlákniny (zhruba 5,4 gramu) – to vše na jeden velký kus (zhruba 223 gramů). Pomáhají podporovat hubnutí a odstraňovat množství nahromaděného tuku v těle. Ještě před tím, než si jablka zakoupíte, byste se měli vždy ujistit, že si kupujete kvalitní plody – v dnešní době mnoho supermarketů prodává jablka z velkofarem, jež bývají plná pesticidů a neobsahují tolik živin jako ta bio.

Různé druhy bobulí

Bobule jsou nízkokalorické zdroje živin, které vám při pravidelné konzumaci dokážou pomoci účinně zhubnout. Například jeden šálek malin (zhruba 123 gramů) obsahuje pouze 64 kalorií, ale dodá vám 36 % denní hodnoty vitamínu C a manganu a 12 % denní hodnoty vitamínu K. Stejně tak například jeden šálek jahod (zhruba 152 gramů) obsahuje méně než 50 kalorií a poskytuje 3 gramy vlákniny a 99 % denní hodnoty vitamínu C a 26 % denní hodnoty manganu.

Peckaté ovoce, zejména broskev

Peckaté ovoce je skupina sezónního ovoce s masitým povrchem dužiny a peckou uvnitř. Patří mezi ně například broskve, nektarinky, švestky, třešně a meruňky. Tyto plody mají velmi nízký glykemický index, nízký obsah kalorií a jsou bohaté na živiny, jako jsou zejména vitamíny C a vitamíny A, díky čemuž je vhodné pro jedince, již se snaží zhubnout. Jsou navíc výživnější než například sušenky nebo jiné dobroty, které si lidé běžně dopřávají na svačinu.

Mučenka

Jedna fialová mučenka (zhruba 18 gramů) obsahuje pouhých 18 kalorií a je bohatým zdrojem vlákniny, vitamínu C, vitamínu A, železa a draslíku. Jedná se o velmi důležité živiny, které pomáhají zpomalovat proces trávení a cítit se déle sytí, čímž kontrolují vaši chuť k jídlu a snižují nutkavost přejídat se. Semínka tohoto lahodného ovoce navíc poskytují piceatannol, tedy látku spojovanou se snížením krevního tlaku a zlepšením citlivosti na inzulín u mužů s nadváhou.

Zdroj: Healthline