Banánová slupka je užitečný pomocník, který čistí, vyživuje i hojí

Většina z nás si myslí, že je banánová slupka odpad a tak je vyhazuje. Je to ale chyba. Dokáže být totiž neocenitelným univerzálním pomocníkem do domácnosti. Obsahují velké množství vitamínů, minerálních látek a antioxidantů a mají schopnost chemicky na sebe navazovat látky. Tyto vlastnosti jsou využitelné jak pro použití při péči o tělo, ale také při úklidu domácnosti.

Čistí a leští

Pomocí banánové slupky lze snadno vyčistit vodu od nežádoucích příměsí, protože má schopnost absorbovat olovo, měď a další škodlivé látky.

Čisticí schopnosti slupky lze využít pro leštění nábytku, skvěle totiž odstraňuje nečistoty a leští lakované povrchy.

Je také vhodná pro péči o zuby. Jejich potíráním banánovou slupkou je výrazně vybělí, a to úplně šetrně a bez poškození skloviny.

Hojí a stahuje poranění kůže

Nejvíce vitamínů je pod slupkou. To je známý fakt, který bývá často zdůrazňován zejména u jablek. V případě banánů to však platí taky. To, co z banánů často končí v odpadkovém koši, je ve skutečnosti obrovská vitaminová zásobárna, která pomáhá dezinfikovat a hojit škrábance a oděrky.

Skvěle funguje třeba na podrážděnou pokožku, třeba od nadměrného slunění, poštípání hmyzem nebo při různých vyrážkách. Zmírňuje svědění a postiženou oblast ochladí, zklidní a vyživuje. Dobře pomáhá i pro zrychlení hojení modřin. Během jednoho týdne umí odstranit i bradavice. Stačí na ni každý den přiložit nový kousek slupky a připevnit ji náplastí. Po týdnu je po bradavici.

Stejným způsobem aplikace se můžete zbavit také třísky, která je zabodnutá příliš hluboko. Látky obsažené ve slupce podpoří její zapouzdření v ráně a tím usnadní její vypuzení ven. Ránu navíc dezinfikuje.

Pečuje o pleť a mírní záněty

V případě, že máte problematickou suchou pleť se sklony k akné, i v tomto případě je použití slupky od banánu skvělý nápad. Pokud s ní pravidelně budete pleť potírat, nejenže tím prakticky ihned ulevíte od svědění a bolesti od zanícených míst, ale zároveň tím pleť vyživíte, hydratujete suchou pokožku a zmírníte svědění.

Banánová slupka je zkrátka nedoceněný zázrak a proto si příště dobře rozmyslete, co s ní uděláte dřív, než skončí v koši.

Fotografie: Pixabay, Depositphotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]