Rodiče si byli jistí, že jejich syn nemůže mluvit. Zubař však odhalil příčinu, kterou lékaři přehlédli

Fotografie: Williams Syndrome Association / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Rodiče tohoto chlapce dlouhé roky věřili, že není schopen mluvit. Poté, co navštívil svého odborného zubaře, se však stalo něco nečekaného.

Rodiče Masona Motze léta věřili, že je jejich syn neverbální, neboť mu byl již dříve diagnostikován Sotosův syndrom. Toto vzácné a zároveň velmi nebezpečné onemocnění způsobuje, že plod/dítě trpí zrychleným růstem během života a potýká se s nepříjemnými příznaky, jako jsou dle webu Healthline poruchy učení, zraku či sluchu. To také vedlo odborníky k přesvědčení, že chlapec sice dokáže vydávat zvuky, ale ne konkrétní slova.

Vzácné onemocnění malého chlapce

Když se rodiče Masona dozvěděli, že jejich syn trpí vzácným onemocněním, dlouho tomu nemohli uvěřit. Přestože se poté s ním snažili chodit na kdejaké prohlídky, stále jim přišlo, že má nutkání jim něco říct, jen to prostě nešlo. Chlapec sice uměl vydávat určité zvuky, ale nebyl plně schopen vyslovovat slova. „Uměl vyslovit začátek slova, ale měl potíže ho dokončit. Můj manžel a já jsme byli jediní, kdo mu rozuměl,“ cituje matku deník OnlineNytt.

Celá situace se však změnila poté, co ho na jaře roku 2017 rodiče vzali na rutinní zubní prohlídku. Tam sice chvíli museli vyčkat, ale poté, co se chlapec dostal k lékaři, vyšlo najevo něco neuvěřitelného. Když totiž zubař začal provádět potřebné zákroky, všiml si, že jedna z tkání (lingvální uzdička) pod chlapcovým jazykem je kratší než by měla být.

Při ultrazvukovém vyšetření lékaři mysleli, že se přístroj pokazil. Něco takového viděli poprvé v životě

První slova mladého chlapce

Tato skutečnost tedy potvrdila, že jejich syn skutečně dokáže mluvit, jen mu to nejde, protože byl po celý svůj život doslova „svázán“, uvádí web InsideEdition. Zubař tedy na nic nečekal a navrhl léčbu, a to za pomoci laseru. Tímto způsobem doktoři velmi snadno opět uvolnili chlapcův jazyk, což navíc trvalo pouze 10 sekund. Mason mohl konečně poprvé v životě říct svou první celou větu. „Mám hlad. Mám žízeň. Můžeme se podívat na nějaký film?“ sdělil chlapec s naprostým úžasem a dojetím.

Odborníci rovněž uvádí, že zkrácení podjazykové uzdičky může mít různá stádia a obecně postihuje zhruba 10 % lidí. V některých případech tento problém může dokonce ovlivnit způsob, jak člověk polyká, dýchá a jak mu rostou zuby. Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali o dalším neuvěřitelném příběhu, doktorka strávila 15 min v klinické smrti.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]