Třezalka jako účinný přírodní pomocník v boji proti depresi a stavům úzkosti

Různé depresivní stavy má každoročně zhruba osm procent populace. Někteří lidé však i při vážných příznacích nenavštíví odborného lékaře. Ten může doporučit vhodnou léčbu, která nemocného člověka navrátí zpět do běžného života.

Nejčastější příznaky deprese

Pokud dlouhodobě pozorujete na sobě, nebo na blízkých tyto příznaky, měli byste navštívit psychologa, či psychiatra, který pomůže s řešením potíží:

  • velká únava a úbytek energie
  • neschopnost se soustředit
  • nezájem o okolní dění
  • nechutenství

Také se mohou projevit tyto obtíže: nespavost, snížené libido, pesimistický náhled na vlastní život, neschopnost se radovat, nízké sebevědomí a sebeúcta, sebeobviňování a v nejvážnějším případě i sebevražedné myšlenky.

Jaké léčit depresi?

Primárně je důležité navštívit při prvních projevech deprese svého ošetřujícího lékaře. Ten vás odešle s žádankou na odborné psychologické, či psychiatrické vyšetření a případně doporučí psychoterapeutické sezení.

Někdy mohou být nasazené i léky, takzvaná antidepresiva, která náladu pomohou opět pozvednout. Pokud však nejste příznivec klasické léčby a chcete vyzkoušet alternativní metody formou bylinek, konzultujte svůj nápad nejprve s lékařem.

Na depresi můžete vyzkoušet i třezalku tečkovanou

Vyzkoušet z darů přírody můžete v případě depresivních stavů například třezalku tečkovanou. Ta se používá v této oblasti již celou řádku let. Dokáže celkově zklidnit, mírní úzkosti, smutek, nervozitu a podporuje lepší spánek. Dle jistých studií je možné mírnou a středně těžkou depresi třezalkou léčit. Při těžkých formách však neúčinkuje. Účinky bylinky jsou patrné již po třech až šesti týdnech užívání.

Pozornost byste měli věnovat vedlejším příznakům spojeným s konzumací třezalky jako jsou závratě, sucho v ústech, poruchy trávení, nebo zvýšená únava. Třezalka také zvyšuje citlivost na světlo. Při jejím užívání tak myslete na opalovací krém a sluneční brýle, pokud budete na slunci. Kontraindikace třezalky jsou v těchto případech: berete klasická antidepresiva, léky na HIV a AIDS, perorální antikoncepci, či léky po transplantaci orgánů (imunosupresiva).

Fotografie: Freepik

Jaké další metody pomohou léčit depresivní stavy?

K podpoření léčby deprese můžete zkusit konzumovat i tablety s obsahem rybího tuku. Ty totiž obsahují omega 3 mastné kyseliny, které působí příznivě na nervový systém. Vhodné je také zařadit do jídelníčku více ryb, jako je losos, sardinky, nebo ančovičky. Vědci obecně zjistili, že nejvyšší výskyt depresí je v zemích, kde lidé pojídají ryby podstatně méně.

Fotografie: Pixabay

Rybí tuk není vhodný pro jedince, kteří berou léky na ředění krve, nebo je čeká operativní zákrok. To samé platí i v případě, že jsou po operaci. K léčbě deprese pomůže i správná životospráva. Omezit byste měli sladkosti, vyhnout se alkoholickým nápojům a nasadit si vitamín B6 a hořčík.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]