Hubnutí bez jo-jo efektu na dosah ruky. Vysněné postavy lze docílit i bez drastických změn

Fotografie: Depositphotos

Jste věčnými dietáři a konečně toužíte zhubnout efektivně s dlouhodobým výsledkem, jenže se vám to nedaří. Možná děláte jednu základní chybu. Drastické změny ze dne na den.

Chcete se zbavit přebytečných kil, ale nevíte, kde začít? Nebo možná vaše dosavadní pokusy o hubnutí vždy skončily depresí a pocitem neúspěchu? Nemusí to tak být vždycky. Existují pravidla, která vám umožní zahájit proces redukce váhy efektivně a bezpečně. Díky nim nebude cesta za vysněnou postavou něčím nepříjemným a únavným, ale naopak se naučíte osvojit si zdravý životní styl jako rutinu. Tím se vyhnete jo-jo efektu, říká doktorka Matthew Thorpe.

Správný jídelníček je základ

Představte si, že se rozhodnete pro zdravější stravu, která vám pomůže zhubnout. Jak by měl takový jídelníček vypadat? Jak jistě víte, základem zdravé výživy je zelenina a ovoce (hlavně zelenina), dále celozrnné obiloviny, polotučné nebo nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, ryby, luštěniny, ořechy, semínka a rostlinné oleje.

Kromě toho je nesmírně důležitá i pravidelnost pokrmů a metody vaření. Vyhněte se především smažení, zvolte raději dušení, vaření v páře nebo ve vodě. Stejně tak je důležitý pitný režim, žádné slazené limonády, nejlepší volbou je čistá voda, a fyzická aktivita. Omezte příjem cukru.

Sledujte svou obvyklou stravu

V tuto chvíli stojí za zvážení, kolik z výše uvedených pravidel splňuje vaše každodenní strava. Jak pravidelná máte jídla? Kolik času věnujete fyzické aktivitě? Kolik zeleniny a ovoce jíte během dne? Představte si, že odpověď na poslední z těchto otázek zní: „Nic moc.“

Fotografie: Pexels

Snad jedinou zeleninou ve vaší denní nabídce je plátek rajčete nebo okurky. Nebo si občas do práce přinesete čerstvý banán či jablko. Ale to je málo. Než začnete, zkuste týden sledovat váš obvyklý jídelníček a poté ho analyzovat, co mu kde chybí a co je potřeba naopak eliminovat.

Je potřeba zvýšit množství ovoce a zeleniny

To znamená, že pro splnění výživových doporučení standardní zdravé stravy pro hubnutí musíte zvýšit množství ovoce a zeleniny, a to až 4x nebo 5x. Jak si dokážete představit, tento druh změny je velmi obtížné provést přes noc a vaše tělo na to může reagovat nezvyklými problémy s trávením. Proto první a základní pravidlo, jak začít hubnout, zní: „Nedělejte drastické změny ze dne na den.“

Zdroj: Healthline, Healthline