Konec nekonečnému zadržování vody v těle. Kromě soli je nutné co nejdříve omezit potraviny obsahující i glutamát sodný

Fotografie: Depositphotos

Zadržování vody má často za následek otoky a nárůst tělesné hmotnosti. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, podívejte se na obsah svého jídelníčku.

Voda je hlavní složkou lidského těla, tvoří až 70 % lidského organismu. Někdy je však její množství ještě větší, což už není žádoucí. Zadržování vody v těle se týká nadměrné akumulace tekutin v oběhovém systému, tkáních nebo dutinách, tvrdí doktorka Katherine Marengo. Vyskytuje se v různých oblastech a z různých důvodů. Výsledkem je nárůst hmotnosti, nadýmání, otoky a celulitida. Jak se tedy retenci tekutin v organismu nejlépe vyhnout?

Příznaky zadržování vody v těle

Jak poznáte, že zadržujete v těle příliš mnoho vody? Příznaky jsou různé v závislosti na místě, kde se tekutina hromadí. Ovšem obecně platí, že symptomy retence vody zahrnují:

  • otok
  • změnu barvy kůže
  • nárůst tělesné hmotnosti
  • bolest a citlivost v končetinách
  • ztuhlost kloubů

Nejvíce se na problému zadržování vody v těle podílí strava. Pokud se u vás tato komplikace vyskytuje často, je potřeba podívat se blíže na svůj jídelníček. Níže jsou uvedeny potraviny, kterým byste se měli vyhnout, abyste zabránili retenci tekutin v těle.

Dejte si pozor na množství sacharidů

Sacharidy jsou uloženy ve svalech a játrech jako glykogen. Každý gram glykogenu vyžaduje 2–3 gramy vody k uložení. Čím více glykogenu je uloženo v těle, tím více vody je zadržováno. To je jeden z důvodů, proč lidé dodržující dietu s nízkým obsahem sacharidů rychle zhubnou. Když je uložený glykogen vyčerpán, eliminuje se také významné množství tekutin.

Používání velkého množství soli

Sodík je mikronutrient nezbytný pro různé procesy v těle. Hraje důležitou roli při regulaci krevního tlaku a rovnováhy tekutin v organismu. K tomu však stačí malé množství sodíku. Naopak konzumace velkého množství soli vede k aktivaci různých mechanismů, které vyvolávají zadržování tekutin. Doporučená denní spotřeba sodíku je 2,3 gramu, což je množství dosažené konzumací pouze jedné čajové lžičky soli.

sůl na stole
Fotografie: Pixabay

Konzumace zpracovaných potravin

Kromě stolní soli je sodík obsažen ve většině zpracovaných potravin, jako jsou krekry, konzervy, rychlé občerstvení, uzeniny, různé omáčky, brambůrky, sýry a předvařená jídla. Tyto potraviny jsou bohaté na sodík nejen kvůli obsahu soli, ale také proto, že obsahují složky, jako je glutamát sodný, jedlá soda, dusitan sodný a benzoát sodný. Tyto látky přispívají ke zvýšené tendenci zadržovat tekutiny v těle.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]