Průběh hubnutí nejvíce ovlivní životní styl. Jídlo, cvičení a spánek

Rozhodli jste se pro hubnutí a nevíte jak na to? Podle odborníků je třeba upravit své návyky v těchto třech oblastech. První oblastí je jídlo, druhou oblastí je cvičení a třetí oblastí je spánek. Pokud poslední dobou spíše přibíráte, máte v těchto směrech určité rezervy. My se podíváme na to, jak vše optimalizovat.

Jídlo

Tím je třeba při hubnutí vždy začít. Základem je eliminovat to nezdravé. Tedy sladké nebo tučné jídlo, či pokrmy vzniklé smažením na oleji. Důležité je jídelníček sestavit tak, aby v něm bylo dostatek vlákniny, ale i bílkovin a samozřejmě i vitamínů a minerálů. A toto všechno by mělo být spojeno s určitou rozmanitostí, ale i s tím, abyste udrželi určitý příjem kalorií, který by měl být vždy nižší, než je výdej.

Mnoho lidí zapomíná také na dostatečný pitný režim. Tím nejlepším nápojem je obyčejná voda. Neobsahuje ani cukr, ani chemii a dokonale hydratuje. Pozor je třeba dát si na určité drastické, nebo jednotvárné diety. Z dlouhodobého hlediska nefungují a někdy mohou zanechat i trvalé zdravotní následky.

Cvičení

Cvičit by se mělo ze dvou důvodů. Prvním je zrychlení metabolismu, díky čemuž jsou tuky spalovány rychleji a efektivněji. Druhým důvodem je vyrýsování postavy, a to díky svalům. I ty ale souvisí s metabolismem, jelikož čím více svalů máte, tím rychlejší je váš bazální metabolismus. Zároveň by cvičení nikdy nemělo být kompenzací za špatné jídlo. Tedy cestou, jak spálit koblihy, které jste měli k snídani. Správné je cvičení a jídlo kombinovat.

Pojem cvičení není nutně jenom to, že se budete dřít v posilovně. K hubnutí může stačit málo. Třeba každodenní procházka. Ideální je zapojit více pohybu do běžného denního režimu. Postupně je možné intenzitu zvyšovat, kdy může přijít na řadu běh, ale i návštěvy posiloven. Pozor však na to, že tělo k dobrému výkonu potřebuje energii. Tu získává jak z uložených tuků, tak ji bude potřebovat i ze sacharidů. Na to myslete při tvorbě jídelníčku.

Spánek

Na ten se zapomíná nejvíce. Přitom má na hubnutí také velký vliv. Díky spánku dokáže tělo dobře zregenerovat. Naše svaly tak budou odpočaté a připravené na další trénink a pohyb. Během spánku také čerpáme energie, což opět souvisí s tím, že zvládneme i delší a náročnější fyzickou aktivitu. Spánek však ovlivňuje i naši psychiku. Kdo spí málo, je unavený, podrážděný a vystresovaný, což jsou stavy, které mohou hubnutí přímo bránit. Když to shrneme, tak pro úbytek váhy je paradoxně nejlepší dostatek odpočinku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]