Štítná žláza v ohrožení. Vyvarujte se návykům, které mohou zničit její zdraví

Fotografie: Freepik

Štítná žláza řídí téměř všechny důležité procesy v našem těle. Skutečnost jak dobře zvládá své funkce, závisí na tom, jak pečujeme o své zdraví. Bohužel je docela snadné narušit činnost štítné žlázy, a to několika škodlivými návyky. Zkontrolujte, jak o svůj orgán pečujete vy sami.

Nebezpečný stres

Stresový hormon kortizol je skutečným nepřítelem našeho zdraví. Je obzvláště nebezpečný, pokud pociťujeme pravidelný nebo dlouhodobý stres. V takovém případě se mohou objevit záchvaty paniky a zhoršení paměti. A co víc, existuje výzkum spojující trvalé vystavení stresu se zvýšeným rizikem cukrovky. Proto je velmi důležité naučit se, jak se ovládat, a najít si vlastní způsoby, jak relaxovat.

Důležité tuky

Zdravé tuky jsou pro naše tělo nezbytné a musí být přítomny v naší každodenní stravě. Mastné ryby, ořechy, avokádo, olivový olej, vejce, mléčné výrobky, to vše by mělo být pravidelně na našem stole.

Fotografie: Pixabay

Vynechte sóju

Sója je zdravé jídlo a v rozumném množství může být velmi prospěšná pro zdraví. Ale u lidí, jako jsou například vegetariáni a těch, kteří z ní dělají pilíř své stravy, se může vyvinout hypotyreóza, což je stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů.

Pozor na nezpracovanou zeleninu

Zelí, ředkvičky, tuřín jsou velmi zdravá zelenina bohatá na vitamíny a vlákninu, která většině z nás chronicky chybí. Pokud však jíte příliš mnoho této zeleniny, můžete ohrozit své zdraví. Studie potvrdily souvislost mezi nadměrnou konzumací této zeleniny a rozvojem onemocnění štítné žlázy.

Přestaňte kouřit

Tabák zvyšuje produkci hormonů štítné žlázy a může vést k rozvoji hypertyreózy. Kromě toho toxické látky obsažené v cigaretovém kouři narušují normální absorpci jódu, což také nakonec taktéž vede k onemocnění štítné žlázy.

Pozor na cukry

Potraviny s vysokým glykemickým indexem, jako jsou sladkosti, pečivo, nudle a instantní rýže ovlivňují schopnost těla absorbovat jód. Nedostatek tohoto stopového prvku má špatný vliv na stav štítné žlázy a může vést k rozvoji různých druhů onemocnění. Proto se vzdejte „lehkých“ sacharidů ve prospěch zdravých. Taková změna prospívá vaší postavě i vašemu zdraví.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]