Zvonění v uších varuje před zdravotními problémy. Na vině bývá i infekce a vysoký krevní tlak

Fotografie: Depositphotos

Zvonění v uších vám může velmi snadno znepříjemnit každodenní život. Pokud se s ním potýkáte i vy, rozhodně byste ho neměli ignorovat.

Neustálé zvonění v uších může být často až bolestivý problém, který dokáže velmi rychle narušit vaše každodenní činnosti. Pokud se s tímto nepříjemným příznakem potýkáte i vy, bude nejlepší, když se poradíte se svým lékařem, neboť může jít o známku mnoha vážných problémů, a to včetně infekce nebo onemocnění štítné žlázy. Jak ovšem uvádí odbornice Nicole Leigh Aaronson, na vině mohou být i léky.

Nejčastější příčiny zvonění v uších

Ke zvonění v uších může dojít v důsledku mnoha problémů. Ačkoli tyto zvuky slyšíte, neexistuje žádný vnější zdroj, který by je způsoboval – to je také důvod, proč jsou často označovány jako fantomové zvuky. Jedná se o velmi nepříjemný příznak, který může vyvolávat frustraci, úzkost a stres, což situaci ještě více zhoršuje. Přestože se nepříjemné zvonění v uších častěji objevuje u starších dospělých, postihnout může jedince všech věkových kategorií.

Za nejčastější příčinu tohoto příznaku je považováno poškození vnitřního ucha, a to zejména střední části, která zachycuje zvukové vlny. Právě v těchto místech totiž dochází k přenosu elektrických impulsů do mozku. Pokud by tedy došlo k určitým změnám toho, jak váš mozek zpracovává zvuk, může se podle lékaře Mineshe Kathriho začít zvonění v uších objevovat častěji. Dále mohou být na vině také nádory v uchu nebo na sluchovém nervu či pravidelné vystavování se velmi hlasitým zvukům (např. z motorové pily či sbíječky).

Na vině mohou být i některé zdravotní podmínky

Mezi zdravotní stavy, které mohou zvonění v uších způsobovat, patří zejména:

  • ušní infekce,
  • nadbytek ušního mazu v uchu, který mění způsob, jakým slyšíte,
  • ztráta sluchu související s věkem,
  • svalové křeče ve středním uchu,
  • Meniérova choroba (onemocnění vnitřního ucha, které ovlivňuje sluch),
  • onemocnění štítné žlázy,
  • vysoký krevní tlak,
  • vysoký cholesterol,
  • poranění hlavy a krku či
  • poruchy temporomandibulárního kloubu.
uši, sluch
Fotografie: Freepik

Na vině mohou být poté i některé léky, jejichž vedlejší účinky zahrnují ototoxicitu, tedy otravu ucha. Patří mezi ně zejména velmi velké dávky aspirinu, smyčkové diuretické léky, jako je bumetanid, antimalarika, jako je chlorochin, a také antibiotika, jako je erythromycin.

Infekce uší o sobě dává vědět jasnou řečí. Nepohodlí i pocit tlaku na ni upozorní

Prevence zvonění v uších

Co se týče prevence, existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste zabránili tomuto nepříjemnému příznaku. Nejdůležitější je zejména ochrana uší před hlasitými zvuky a omezení hlasitosti zařízení, jež denně používáte (televize, rádio a další). Stejně tak je dobré vyhýbat se výše uvedeným lékům a podstupovat pravidelné testy sluchu u lékaře. Na webu ZdravéStravování jsme také psali, co o stavu uší prozradí barva ušního mazu.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]