Šťáva z červené řepy posiluje zdraví srdce a snižuje krevní tlak

Červená řepa je kořenová zelenina, která je bohatým zdrojem mnoha živin a působí jako přirozený zdroj sacharidů pro podporu energie v těle. Tato zelenina je bohatá na vitamíny A, C a B, stejně jako na foláty, železo, vápník, mangan a draslík. Obsahuje také vysoké množství antioxidantů, které bojují proti chorobám a zabraňují poškození buněk.

  • Vitamin C je silný antioxidant, který posiluje imunitní funkci a zlepšuje zdraví pleti.

  • Vitamín B9 je zase klíčový pro normální růst tkání a buněčné funkce a je zvláště nutný pro těhotné ženy.

  • Železo je esenciální minerál, který má v těle mnoho důležitých funkcí a je nezbytný pro transport kyslíku v červených krvinkách.

  • Vápník je nezbytným minerálem pro růst a sílu kostí.

  • Mangan je esenciální stopový prvek, který přispívá k regulaci metabolismu a hladiny cukru v krvi.

  • Draslík snižuje hladinu krevního tlaku a předchází srdečním onemocněním.

  • Červená řepa také obsahuje jiné prospěšné sloučeniny jako fytochemikálie, betalainy a nitráty.

Červená řepa pro zdraví srdce

Má vysoký obsah betainu, což je sloučenina, která stimuluje funkce jaterních buněk a snižuje hladiny homocysteinu, což je non-proteinová aminokyselina, která zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Pravidelná konzumace červené řepy zlepšuje zdraví mnoha způsoby. Šťáva z ní je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit vysoký krevní tlak a zlepšit zdraví srdce.

Vysoký krevní tlak přispívá k tisícům úmrtí ročně. Nutí srdce k většímu pumpování, aby se zvýšil průtok krve tepnami, což vede k vytvrzeným, poškozeným a zúženým tepnám. Poškozené tepny jsou náchylné k prasknutí, což vede k život ohrožujícímu vnitřnímu krvácení, aneuryzmě a dalším onemocněním srdce.

Červená řepa je tak výtečnou přírodní medicínou a prevencí. Šťávu z červené řepy můžete pít samostatně anebo smíchanou s jinou šťávou. Například z pomeranče, jablka, mrkve, salátové okurky, kousku kořene zázvoru, citronovou šťávou apod. Pijte sklenku tohoto zdravého nápoje denně.

Obrázky: pixabay.com