Potraviny, které snižují riziko vzniku mrtvice a trombózy. Zařaďte je na svůj jídelníček již dnes

Fotografie: Freepik

Chcete se aktivně podílet na snížení rizika, že vás postihne velmi nebezpečná mozková mrtvice nebo dojde k trombóze? V takovém případě věnujte zvláštní pozornost především vyváženému a zdravému jídelníčku s dostatkem důležitých potravin. Konkrétně následujících 5 z nich určitě doplňte do svého běžného režimu.

Rizikové faktory pro rozvoj trombózy

Ucpání cévy může mít mnoho důvodů a některé rizikové faktory bohužel nejde ovlivnit. Rozhodně se však vyplatí znát rizikové situace, kdy si máte na tento problém dávat pozor.

  • Vysoká hladina cholesterolu
  • Pasivní životní styl s nedostatkem pohybu
  • Těhotenství
  • Obezita
  • Genetické predispozice

Níže uvedené doporučené potraviny pro snížení rizika trombózy však rozhodně zařaďte i pravidelně ve chvíli, kdy nespadáte do žádného z rizikových faktorů. Minimálně podpoříte své celkové zdraví, což může sloužit jako prevence i proti jiným nemocem.

Citron

Díky vysokému obsahu vitamínu C a dalších prospěšných látek pomáhají citrony nejenom se zlepšením imunitního systému, ale pomohou také ve chvíli, kdy chcete zlepšit svůj krevní oběh. Pomohou se zdravou tvorbou červených krvinek. Snažte se tak každý den dopřát si sklenici s citronovou šťávou.

Fotografie: Pixabay

Olivový olej

Tento druh rostlinného oleje patří mezi ty vůbec nejlepší především díky omega 6 mastným kyselinám. Při pravidelné konzumaci pomůže se snížením hladiny nežádoucího cholesterolu v krvi a dosáhnete tak lepších hodnot, které nebudou rizikové pro rozvoj trombózy.

Avokádo

Toto velmi zajímavé ovoce obsahuje opět důležité zdravé tuky. K tomu všemu v něm najdete některé minerální látky a vitamíny. Rozhodně tak má své místo v jídelníčku.

Fotografie: Pixabay

Česnek

Jednou z opomíjených, ale neuvěřitelně účinných superpotravin je rozhodně česnek. Obsahuje množství silných aromatických látek s přirozeně čisticími účinky. Obsažený enzym alicin má dokonce pozitivní vliv na srdce a oběhový systém. Rozhodně tak nešetřete s česnekem do jídla, a pokud si troufáte, dopřávejte si každý den jeden stroužek.

Celer

Aromatická zelenina, která by rozhodně neměla chybět ve zdravém jídelníčku. Celer je zásobárnou prospěšných antioxidantů, vitamínů a cenných rostlinných živin. Dokáže správným směrem regulovat krevní tlak a díky nízké energetické hodnotě se báječně hodí do dietních receptů, kdy ho můžete sníst hodně a nic nepřiberete.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]