Česnek jako účinné přírodní antibiotikum. Poznejte jeho pravou sílu a ulevte si od řady zdravotních problémů

Fotografie: Freepik

Někteří lidé na česnek nedají dopustit, jiní se mu pro jeho aromatickou až štiplavou chuť spíše vyhýbají. Česnek vám nicméně může pomoci s celou řadou zdravotních problémů. A kromě toho je vhodné konzumovat jej preventivně, pochopitelně s mírou.

Některé z výhod se totiž při nadměrné konzumaci mohou stát i nevýhodami. Třeba skutečnost, že česnek podporuje pocení, vám může v létě, kdy se už tak potíte, znepříjemnit společenský život.

Zázrak jménem alicin

Hlavní léčivá látka česneku, jejíchž účinků si všimli staří Číňané už tisíc let před Kristem, se jmenuje alicin. Jde o silné přírodní antibiotikum, které rostlina česneku využívá jako obranu před bakteriálními i virovými škůdci – alicin se totiž uvolňuje hlavně z poškozených stroužků česneku. Proto je česnek nejštiplavější, když je nadrcený nebo propasírovaný. A stejně jako chrání alicin rostlinu česneku, ochrání i vás.

Česnekem proti nemocem

Právě díky alicinu můžete z česneku vyrobit skvělý přírodní sirup proti kašli a nachlazení. Stačí propasírovaný česnek rozmíchat v medu, která má také skvělé antibakteriální účinky. Tento sirup byste měli užívat každé dvě hodiny, nejdéle však po dobu dvou dní. Horečku zase snadno srazíte, když si do ucha vložíte kousek česneku.

Snižuje vysoký tlak a udržuje zdravé srdce

Česnek pomáhá udržovat zdravé srdce a celou kardiovaskulární soustavu díky tomu, že pomáhá regulovat správný průtok krve. Funguje totiž jako vazodilatátor. To znamená, že rozšiřuje cévy, čímž se zvyšuje krevní tok a naopak klesá krevní tlak.

Kromě toho česnek snižuje hladinu cholesterolu. Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem nebo srdečními problémy by proto měli ráno, nejlépe nalačno, sníst alespoň jeden stroužek česneku.

Fotografie: Freepik

Pomáhá proti bolesti

Jako skvělé přírodní antibiotikum vám může česnek ulevit od bolesti zubů, ale jen pokud vaše dásně nekrvácejí – pak vám jeho přikládání na bolavé dásně spíše uškodí, protože jak jsme psali výše, česnek podporuje rozšiřování cév. Pokud vás nicméně skutečně bolí zuby a netrpíte paradontózou, potření postiženého místa česnekovým olejem nebo kaší vám od bolesti uleví.

Kromě toho všeho vám česnek pomůže od artritické bolesti a také od otoků, které artritida způsobuje. Stejně jako při potížích s vysokým tlakem je v tomto případě česnek nejúčinnější, pokud jej konzumujete na lačný žaludek a pravidelně. Sníst byste měli alespoň jeden stroužek denně, nejvíce však tři najednou.


Řekněte ostatním, co si myslíte