Hypertenze je tichý zabiják. Poznejte její příznaky včas, může vám to zachránit život

Fotografie: Depositphotos

Hypertenze se může projevovat mylnými příznaky, které si můžeme splést s jinými neduhy. Abyste měli své zdraví v hrsti, zjistěte její příznaky, doporučuje lékařka Debra Rose Wilson.

Symptomy, které naznačují nebezpečnou hypertenzi, nemusí souviset pouze s vysokým krevním tlakem, může se také projevit nekvalitním spánkem a jinými příznaky. Zjistěte, které to jsou a na co si dát pozor. Toto onemocnění se bohužel špatně identifikuje, protože se mnohdy zaměňuje s jinou chorobou a začne se řešit, až je pozdě. 

První příznaky hypertenze

První příznaky, které na toto onemocnění upozorní, jsou bušení srdce, vysoký krevní tlak, poruchy spánku, hučení v uších, závratě a pocit tlaku v hlavě. Jestliže se příznaky neřeší, přidávají se nové a stav se zhoršuje. Při arteriální hypertenzi se mohou objevit potíže spojené s duševní výkonností, což se nejčastěji projeví úzkostí a podrážděností. 

Fotografie: Freepik

Mezi další často objevované příznaky patří dušnost, bolest za hrudní kostí a pálení na hrudi. Při zanedbání stavu se objevují silné bolesti hlavy, hučení v uších, nevolnost, zvracení a potíže s pamětí. Pokud se objeví tyto závažné příznaky, měli byste je urychleně řešit se svým ošetřujícím lékařem, protože může hrozit až krvácení do mozku nebo poruchy řeči.

Příčiny vzniku hypertenze

Nejčastější příčinou jsou dědičné faktory, neurotické poruchy, obezita, nervové vypětí, které je dlouhodobé, ale také vysoká hladina sodíku v těle. Pokud hodně solíte nebo do jídel používáte mnoho glutamátů, měli byste přemýšlet, zda je nelze vyměnit za něco jiného. V počátcích onemocnění se hypertenze objevuje především v situacích, kdy jste ve velkém stresu.  

Fotografie: Freepik

Podle lékaře Michala Chudzika by lidé po čtyřicítce měli chodit na pravidelné měření tlaku ke svému praktickému lékaři. Lidé, kteří kouří, pijí alkohol, jsou obézní či žijí nezdravým životním stylem, by měli uvažovat nad pravidelností lékařské prohlídky, jsou totiž ohroženou skupinou. Pamatujte si, že každý kilogram nad vaši optimální váhu může zvyšovat krevní tlak, proto je důležité se udržovat v kondici. Pokud tento stav nebudete léčit, hrozí infarkt nebo mrtvice.

Zdroj: Healthline