Všem dobře známé ovoce působí jako prevence proti vysokému cholesterolu a řadě dalších vážných onemocnění

Fotografie: Freepik

Jablka patří k oblíbenému ovoci, které obsahuje antioxidanty, vitamíny, vlákninu a řadu dalších živin. Díky svému různorodému obsahu živin mohou pomoci předcházet několika zdravotním rizikům.

Jablka mohou být různých tvarů, barvy a chutí. Všechny však poskytují řadu živin, které mohou prospívat zdraví člověka. Mohou například pomoci snížit riziko rakoviny, obezity, srdečních chorob, cukrovky a několika dalších nemocí.

Jablka jsou bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály, které prospívají zdraví. Poskytují také řadu antioxidantů. Tyto látky pomáhají neutralizovat volné radikály. Volné radikály jsou reaktivní molekuly, které se mohou hromadit v důsledku přírodních procesů a vlivem životního prostředí. Pokud se v těle nahromadí příliš mnoho volných radikálů, mohou způsobit oxidační stres, což může vést k poškození buněk. Toto poškození může přispět k řadě onemocnění, včetně rakoviny a cukrovky.

Jablka obsahují řadu antioxidantů, například : kvercetin, katechin, phloridzin, kyselina chlorogenová.

Neurologické zdraví a demence

Studie z roku 2019 dospěla k závěru, že kvercetin má neuroprotektivní účinek, pravděpodobně proto, že brání tvorbě reaktivních druhů. Zdá se, že pomáhá neuronům přežít a nadále fungovat. Může proto pomoci zabránit ztrátě neuronů souvisejících s věkem.

Mrtvice

Bylo zjištěno že lidé, kteří jedli více jablek, měli nižší riziko trombotické mrtvice. Jablka obsahují mnoho živin, které mohou snížit riziko mrtvice. V jednom přehledu z roku 2017 se například zjistilo, že lidé, kteří konzumují více vlákniny, mají nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění, ischemické choroby srdeční a mozkové mrtvice. A jak určitě víte, jablka jsou vynikajícím zdrojem vlákniny.

Fotografie: Freepik

Cholesterol

Opět vláknina v hlavní roli. Jde o již starší studii z roku 2013 – ta zjistila, že konzumace syrových jablíček snížila hladinu cholesterolu lipoproteinů s nízkou hustotou u zdravých lidí, ale pití čirého jablečného džusu nemělo stejný dopad. Autoři proto dospěli k závěru, že je to právě vláknina v jablkách (především slupka), která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

Zdravé srdce

Jablka obsahují vlákninu, vitamín C, antioxidanty a draslík. Středně velké jablko poskytuje následující: 13–20% denní potřeby vlákniny, 9–11% denní potřeby vitaminu C, 4% denní potřeby draslíku.

Zdá se, že vláknina pomáhá řídit krevní tlak, což může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vitamin C je antioxidant, který spolu s dalšími antioxidanty může hrát roli při ochraně některých aspektů zdraví srdce. Vitamin C může také posílit imunitní systém a pomoci chránit tělo před infekcemi a nemocemi. Draslík pomáhá uvolňovat cévy, snižuje riziko vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních komplikací.

Jablka jsou také výtečnou prevencí:

  • Cukrovky

  • Rakoviny

  • Obezity