Varovné příznaky, které signalizují příliš vysoký krevní tlak. Poznejte, kdy je čas vyhledat pomoc

Fotografie: Freepik

Vysoký krevní tlak trápí řadu lidí. Je nutné jej hlídat a léčit. Hrozí totiž, že se objeví další potíže, jako srdeční choroby či infarkt.

Je mnoho lidí, kteří denně pobírají prášky na vysoký krevní tlak a jsou lidé, kteří doposud neví, že mají tento problém. Někdo s tím žije celý život a nijak zvlášť ho to netrápí, protože je bezpříznakový. Je však nebezpečný a není radno jej podceňovat. Pokud se nijak nehlídá, je zvýšené riziko prodělání infarktu a mrtvice. Což je pro určité jedince smrtelný fakt. 

Fotografie: Freepik

Co to je vysoký krevní tlak 

Krevní tlak je síla, kterou vytvoří protékající krev na stěnu cév. V případě vysokého tlaku je ta síla dosti zvětšená. Měří se v milimetrech rtuti pomocí tlakoměru. Výsledná hodnota nám udává dvě čísla – systolickou hodnotu a diastolickou. Tedy například běžná hodnota je 120/80. Pokud by systolický tlak překročil naměřenou hodnotu 140, můžeme to definovat jako vysoký krevní tlak, hypertenzi. 

Které příznaky je dobré nepřehlížet 

Jsou situace, které je dobré nepodcenit a okamžitě vyhledat lékaře nebo volat záchranku. Lékaři tvrdí a varují, že pokud váš tlak na tlakoměru ukáže hodnotu 180/120 nebo vyšší je nutné se hlídat. Ve chvíli, kdy se přidruží další příznak, měli byste okamžitě volat 155. 

  • Pichlavá silná bolest v hrudníku může předznamenat infarkt. 
  • Dušnost a nemoci se pořádně nadechnout. 
  • Silná bolest hlavy bez přestání, která nejde ničím ztišit. 
  • Záchvat. 
  • Úzkost a jiné psychické stavy. 
  • Změna vidění anebo špatná mluva. 

Ten, kdo se léčí s vysokým krevním tlakem je pod dohledem lékařů. Pravidelně by měl užívat léky, upravit stravu a provádět domácí měření tlaku. V případě výkyvů pak informuje lékaře.

Jak snížit krevní tlak 

  • Léky, které předepisuje lékař. Mohou se však užívat i bylinné preparáty. 
  • Upravit hmotnost, pokud máte nadváhu. 
  • Pravidelně sportovat a hýbat se. 
  • Zdravě žít bez velkého množství alkoholu, cigaret a jiných drog. 
Fotografie: Freepik

Pokud budete výše uvedené dodržovat, upravíte svůj krevní tlak a prodloužíte si život. Hypertenze je jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí a smrti. Dává prostor pro vznik srdečních chorob a jiných onemocnění. Jsou však i lidé, kteří i přes zdravý životní styl mají tyto problémy. Hrají v tom roli, genetické predispozice. Lépe však snášejí jeho vliv na zdraví.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]