Stačí pouze dvě ingredience a úleva od pálení žáhy se dostaví během chvíle

Fotografie: Freepik

Při potížích s pálením žáhy nemusíte hned do lékárny, protože pomohou i takové obyčejné suroviny, jako jsou med a aloe vera. Ulevíte si tak od akutní bolesti a zklidníte nepříjemné pálení.

Snad každý někdy zažil nepříjemné pálení žáhy, které bývá mnohdy vyvoláno agresivními potravinami. Jde o poměrně běžný úkaz, který je možné řešit běžné dostupnými léky i některými domácími přípravky, u kterých se budete divit, jak skvěle vlastně fungují. Pokud se však problém opakuje až příliš často a nemá souvislost s jídlem, které konzumujete, může se jednat o nepříjemné chronické onemocnění, na které by se měl raději podívat lékař a doporučit optimální způsob léčby daného problému. Jestli však jde hlavně o ojedinělé problémy, bude se vám hodit následující návod.

Aloe vera a med

Aloe vera gel se používá v tradiční medicíně k boji proti pálení žáhy poměrně běžně. Látky z této rostliny totiž po staletí pomáhají proti zánětu a slouží k normalizaci rozhozeného trávení, což pomáhá i na případné pálení žáhy. Obecně je navíc v některých studiích prokázáno, že má aloe vera řadu výhod, jako je pozitivní stimulace hlenu v žaludku a úprava sekrece žaludečních šťáv.

Další složkou je med, který je přírodním produktem s mnoha zajímavými léčivými vlastnostmi. Skvěle poslouží jako zdravé sladidlo a má mnoho důležitých látek, které pomáhají v boji proti přílišné tvorbě kyselin.

Fotografie: Freepik

Recept na domácí přípravek proti pálení žáhy

  • 1,5 hrnku vody
  • 3 lžíce gelu z aloe vera
  • 1 lžíce medu

Všechny tyto suroviny jednoduše smíchejte a vytvořte si domácí přípravek na pálení žáhy. Tento přírodní lék však není náhrada žádné komplikovanější a účinnější léčby, která je nutná v případě chronických problémů. Tento přírodní prostředek jemně sníží pH žaludku, ale zároveň nemá žádné vedlejší účinky jako v případě komerčních léků.

Jak přípravek užívat

Tyto přísady si jednoduše smíchejte a užívejte kdykoliv začnete mít pocit, že se blíží pálení žáhy. Pomůže i pro akutní případy. V rámci prevence je možné vypít polovinu sklenice s touto směsí po jídle, aby se žaludek uklidnil. Pozor si však dejte na příliš časté užívání a překročení doporučené dávky, což může vést k průjmu, protože aloe vera má lehce projímavé účinky.

Fotografie: Freepik

Jak se vyhnout pálení žáhy

Nejlepší pomocí proti pálení žáhy je prevence. Na vině je více faktorů, jako jsou stres a hlavně špatná strava, která vyvolává v organismu zvýšenou tvorbu žaludečních šťáv, které se následně dostávají do vyšších částí těla, což vede právě k pálení žáhy.

Obecně se doporučuje jíst spíše několik menších jídel během dne. Pokud máte problémy s pálením žáhy, dejte si pozor na ostrá a kořeněná jídla, která mají dráždivý účinek. Prospěšná není ani konzumace alkoholu, kterou může být také vhodné omezit.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]