Odborníci doporučují vyzkoušet jednoduché cviky, které pomohou v boji proti křečovým žilám

Fotografie: Freepik

Pokud vás trápí křečové žíly, pak vám pravděpodobně doktor doporučil pravidelný pohyb a cvičení. Ačkoliv nám fyzická aktivita pomáhá udržet si tu správnou váhu, která je často důležitým faktorem pro správnou funkci žilního systému, některé typy pohybu mohou naopak přitížit.

Například silové cviky a zvedání těžkých vah – jde sice o druh pohybu, který podporuje cirkulaci krve v nohách a srdci, ale zároveň na ně vyvíjí přetlak a způsobuje překrvení a poškození žil. 

Cvičením ku zdraví

Křečové žíly jsou problémem, který sužuje miliony lidí na celé planetě. Bohužel se s nimi nedá nic moc bez lékařského zásahu udělat. Ale pozor! Máme pro vás dobrou zprávu – můžete zabránit jejich vzniku. V dnešním článku jsme pro vás připravili několik tipů na preventivní opatření, které vás před těmito obtíži mohou ochránit. Sestavili jsme pro vás sérii jednoduchých cviků, které zvládne i úplný začátečník, a které dokážou zabránit vzniku křečových žil. Navíc je můžete cvičit téměř kdekoliv.

Cyklista

Tento cvik namáhá především lýtkové svalstvo. Pomáhá rozproudit krevní oběh a podporuje krevní činnost. Navíc působí na břišní svalstvo. O důvod víc cvičit pravidelně – podpoříte krevní funkci a zpevníte problematickou partii.

Postup je jednoduchý. Výchozí pozice je vleže na zádech. Zvedněte nohy do vzduchu a v kolenou ohněte do pravého úhlu. Představte si, že sedíte na kole a začněte šlapat. Pomalu přitáhněte levou nohu směrem k hrudníku (nemusíte úplně na doraz, je důležité, abyste procítili, že funguje břišní svalstvo) a pravou nechte stále ohnutou.

Fotografie: Depositphotos

Levou pomalu vraťte do výchozí pozice a ten samý pohyb udělejte s nohou pravou. Pokud jste pokročilí, můžete tento pohyb dělat simultánně, jedna noha k hrudníku, druhá směrem ven. Břicho stále zabírá.

Zvedačky nohou

Tento cvik je, stejně jako cyklista, skvělý jak na správný oběh, tak na ploché bříško. Nebudete na něj potřebovat žádné zvláštní vybavení, opět cvičíme jen s vahou vlastního těla. Cvičte pravidelně a vaše cévy budou zdravé jako nikdy.

Fotografie: Depositphotos

Výchozí pozice je opět vleže. Uvolněte se. Nadechněte a vydechněte. Při posledním nádechu se soustřeďte na oblast spodních břišních svalů. Nyní začněte zvedat jednu nohu vzhůru. Druhou nechte stále na zemi. Zvednutou nohu nechte napnutou ve vzduchu.

Prodýchejte břišní svalstvo. Při výdechu se snažte nohu přitáhnout více k hrudníku, ale neohýbejte ji v kolenou. Nechte ji vždy napnutou. Při posledním výdechu vracejte k zemi a vystřídejte strany.

Výpady

Tento cvik pomůže nejen vašim žilám a srdci. Skvěle posílí i vaše zadní stehenní svalstvo. Důležité je, abyste se pečlivě dívali, kam směřuje vaše koleno. Klíčem je ohnout nohu v koleni v pravém úhlu, aby vaše koleno bylo přesně nad oblastí kotníku. Nemělo by se vám stát, že přenesete váhu příliš dopředu a neuvidíte si na špičku nohy. Ještě horší je pozice. kdy koleno směřuje do strany. Vyvarujte se těchto chyb. Poškodíte jimi funkci kolen.

Výchozí pozice je ve stoje s rozkročenýma nohama. Pravá směřuje dopředu, levá je mírně vzadu za pánví. Ruce nechte podél boků, chytněte se jimi v bok nebo je sepněte za zády. Cokoliv vám vyhovuje. Avšak pro lepší stabilitu je vhodnější je dát v bok.

Fotografie: Depositphotos

Nyní udělejte krok dopředu pravou nohou a levou nehýbejte. Koleno pravé nohy začněte ohýbat. Záda nechte rovná, dívejte se vpřed, paže stále podél těla. Neuhýbejte z vytyčeného směru. Koleno vykročené nohy začněte ohýbat až do úhlu devadesáti stupňů. V pozici setrvejte po dobu deseti sekund. Poté se vraťte na začátek.

Účinky těchto cviků jsou vědecky podložené. Kromě blahodárných účinků na vaše orgány dokážou vyspravit i váš zevnějšek. Pokud je vašim cílem shodit pár kilo, doporučujeme vám je kombinovat s aerobním pohybem (běh, jízda na kole) a správnou dietou.

Úvodní Fotografie: Freepik