Správné skladování vajec zajistí jejich čerstvost po dlouhou dobu

Vejce jsou neodmyslitelnou součástí běžné stravy mnoha z nás. Když byly konečně zbořeny mýty ohledně obsahu cholesterolu, vejce se opět dostaly do popředí a dnes tvoří například oblíbenou snídani mnoha lidí. A je to rozhodně dobře. Vejce jsou totiž mimořádně zdravá, poskytují velký zdroj bílkovin a pyšní se i celou řadou dalších živin. Jenže občas trochu bojujeme s tím, jak vlastně správně vejce skladovat. Patří do lednice nebo do spíže?

Jak poznat čerstvé vejce

Nejjednodušší je test se sklenicí vody. Čerstvé vajíčko poznáte tak, že neobsahuje téměř žádnou vzduchovou bublinu. To lze nejsnáze odhalit tak, že vajíčko ponoříte do sklenice naplněné vodou. Čerstvé vejce zůstane ležet u dna sklenice s vodou, zatímco vejce, které vyplave na povrch, už není zrovna nejsvěžejší a měli bychom jej urychleně zkonzumovat.

Pozor na papírové kartony

Vejce nejčastěji koupíme v papírových kartonech a v těch je také uložíme do lednice. Děláme ale chybu. Vajíčka by se měla z obalu vyndat a obal zlikvidovat. Často totiž bývá plný nebezpečných bakterií a choroboplodných zárodků. Snadno by se tak v lednici mohly kontaminovat i jiné potraviny, které tepelně neopracováváte.

Ideální teplota

Teplota při skladování vajec nesmí překročit 18 °C. Záleží tedy, zda je vaše spížka dostatečně chladná, případně můžete vejce skladovat i ve sklepe. Lednice je ale ideální a nejsnadněji dostupná pro nás všechny. Vejcím se totiž nejlépe daří při teplotě okolo +5 až +8 °C. Velmi podstatné je nevystavovat vejce teplotním šokům. Snadněji by tak mohla začít plesnivět. Proto je paradoxně špatně uchovávat vejce ve dveřích lednice, byť nás k tomu výrobci často nabádají. Jde totiž o nejteplejší místo v lednici, a to právě kvůli častému otevírání. Vejce by se měla ukládat co nejdál od dveří, tam, kde je nejchladněji.

Trvanlivost

Vejce vydrží poměrně dlouho, ale je potřeba vědět, kdy byla snesena. Trvanlivost vajec obvykle činí 28 dní po snesení. Při nákupu v obchodě si tedy přečtěte datum snášky a podle toho se zařiďte. Pokud máte vejce od farmáře, vždy se zeptejte, kdy byla vejce snesena, abyste nekupovali stará. Dobré je vědět také to, že přibližně po deseti dnech od snesení je již lepší používat vejce pouze na vření či pečení a nekonzumovat je v syrové variantě například v rámci některých nepečených dezertů.

Fotografie: Getty Images, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]