Jak nejlépe doplňovat energii při studiu

Zdravé stravování je velmi důležité jak v běžném životě člověka, tak pochopitelně i při studiu. Vysoká míra alkoholu a nezdravý životní styl mají logicky za důsledek odumírání mozkových buněk a neschopnost konkrétního člověka plnit úkoly, jež jsou mu zadány. Zdravá strav sice pomůže i v běžném životě, důležité je nicméně vybírat ty správné součásti zdravého jídelníčku, které dokážou efektivně pomoct doplnit energii, jež je ke studiu maximálně důležitá.

Přirozené zdroje energie

Základem pro nabuzení organismu k činnosti jsou opravdu kvalitní přirozené potraviny. Začít bychom mohli zejména obilovinami. Z těch se nejčastěji hovoří jako o ideálním zdroji energie o kváskovém žitném chlebu anebo o kroupách, jáhlech, rýži anebo ovesných vločkách či těstovinách. Všechny tyto obiloviny dokážou plynule dodávat tělu cukr, který podporuje v uvolňování serotonin. Ten je vynikajícím pomocníkem při získání dobré nálady a potřebné energie. Ta je při psaní závěrečné anebo seminární práce či při jiném typu učení velmi důležitá. Díky příjmu kvalitních obilovin nedochází k prudkému poklesu hladiny krevní glukózy a také inzulinu. Negativní vlivy tak na myšlení v tomto případě ani nemohou působit. Mimo obilovin fungují jako skvělý zdroj pomalu se uvolňujících cukrů i luštěniny. Z těch můžete volit čočku, fazole, anebo i cizrnu a další druhy luštěnin.

Jak si pomoct, když nestíháme jíst?

V současné uspěchané době je s dodržováním pravidel zdravého stravování docela problém. Jestliže víte, že se nestihnete najíst, bude ideální připravit si takzvaný balíček první pomoci. Ten může mít pochopitelně celou řadu podob. Rozhodně není od věci konkrétní potraviny měnit, poněvadž to samé by vám po několika opakováních stoprocentně nechutnalo. Jako balíček první pomoci můžete mít s sebou vždy několik kusů sušeného ovoce, které bude promícháno s oříšky. Pokud ale nepatříte mezi příznivce semínek a ořechů, můžete klidně volit i čerstvé ovoce s jogurtem. Ideální je bílý neslazený jogurt vysoké kvality. Nekupujte light jogurty, jež neobsahují tělu prospěšné látky v požadovaném množství. Řešením může být i kvalitní cereální tyčinka. Při jejím výběru musíte být ale obzvlášť ostražití, jelikož většina běžně dostupných tyčinek je plná tuků a jednouchých cukrů, jež vaše tělo nepotřebuje. Při psaní diplomové práce anebo i při klasickém učení můžete pohodlně tuto tyčinku přikusovat. Samozřejmostí by měly být i kvalitní potravinové doplňky, které je možné koupit v prodejnách zdravého životního stylu anebo v jídelnách se zdravými pokrmy.

Pozor na některé mýty a omyly

Mnozí lidé si myslí, že cukr je hlavním zdrojem cukru pro mozek. Podle této teorie by tedy cukroví a sladkosti měly působit na myšlení co nejvíce efektivně. Faktem je to, že rychlé cukry jsou sice maximálním zdrojem energie. Jedná se ovšem o energii, která vydrží pouze krátkou dobu. Po chvíli rychle energie klesá a tělo se dostává do horšího stavu, než ve kterém se nacházelo před příjmem potravin bohatých na rychlé cukry. Co je tedy z hlediska příjmu potravin nejhorší? V první řadě se jedná o oddalování jídla z důvodu nedostatku času. Při psaní bakalářské práce anebo při dlouhodobější přípravě na státní či jiné zkoušky času skutečně mnoho není. I tak se dá ale najíst zdravě. Vyvarovat se je nutné častému pití silné kávy a sladkostem různého druhu. Obrovsky zbytečné je omezování hlavních jídel s tím, že člověk zhubne. Opak je pravdou. Tělo energii nutně potřebuje a kvalitní zdravé hlavní jídlo je jejím důležitým zdrojem. V neposlední řadě určitě nevyměňujte klasický cukr za umělá sladidla. Ta tělu tak nedají ideální množství energie.

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net